Aktualności

KaOS 2014.01

Została wydana nowa wersja KaOS 2024.01.

KaOS to niezależna dystrybucja Linux skierowana do użytkowników komputerów osobistych. Założycielem projektu jest Anke Boersma – były członek zespołu Chakra GNU/Linux. KaOS jest dystrybucją ciągłą.

To wydanie oznacza koniec Plasmy 5 jako domyślnego środowiska graficznego dla KaOS. Prawie piętnaście miesięcy temu rozpoczęły się prace nad pełną migracją do dystrybucji opartej na Framework 6 i Plasma 6, a wraz z wydaniem Plasma 6 Release Candidate 2) migracja ta jest obecnie uważana za gotową. Od początku tej migracji nigdy nie planowano łączenia tych dwóch środowisk.

KaOS dostarcza wszystkie przeniesione aplikacje ze swojej gałęzi Frameworks 6 w wielu migawkach ISO, które wydał, aby przygotować się na tę migrację. Prawie wszystkie aplikacje, do których użytkownicy przyzwyczaili się widzieć w wersji Frameworks 5 / Plasma 5, są dostępne jako port Frameworks 6 / Plasma 6.
W przypadku kilku aplikacji, które nie są jeszcze gotowe, Frameworks 5 jest nadal w pakiecie, więc można ich używać w środowisku Plasma 6. Te, które opierają się na częściach Plasmy 5, znikną z repozytoriów KaOS, dopóki ich porty nie będą gotowe do codziennego użytku.

Aktualizacje podstawy systemu obejmowały przejście do FFMPEG 6, w pełni zaktualizowany stos Boost 1.83.0/ICU 74.1, LLVM/Clang 17.0.6, jądro przeniesione do Linux 6.6.14, Systemd 254.9, Python 3.10.13, Util- Linux 2.39.3, IWD 2.13, MariaDB 11 i Postgresql 16.

W przypadku pulpitu Plasma 6 dołączona jest najnowsza wersja Plasma (5.93.0), KDE Gear (24.01.95)] i Frameworks (5.249.0). Wszystko zbudowane na Qt 6.6.1.

Opcja automatycznego partycjonowania w instalatorze (Calamares) oferuje teraz wykorzystanie wszystkich popularnych systemów plików, więc nie ma potrzeby korzystania z ręcznego partycjonowania, aby móc wybrać XFS, EXT4, BTRFS lub ZFS.

Instalacja w macierzy RAID nie jest obecnie możliwa.

Aby utworzyć nośnik instalacyjny, postępuj zgodnie z instrukcjami na stronie pobierania. ISO KaOS nie obsługuje unetbootin ani rufus, a dyski DVD nie wymagają szybkości nagrywania większej niż 4x.

Źródło: kaosx.us/news/2024/kaos01/

Obraz systemu dla maszyn 64 bitowych dostępny jest do pobrania z naszego portalu

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.