Fedora 37

Matthew Miller poinformował o wydaniu nowej wersji Fedora 37.

Fedora jest dystrybucją sponsorowaną przez firmę Red Hat i rozwijaną przez społeczność skupioną wokół projektu.

Edycje Fedory to flagowe oferty skierowane do konkretnego „rynku”. W Fedorze Linux 37 dodano dwie nowe edycje. Fedora CoreOS jest następcą tego, co możesz pamiętać jako Atomic Host. Czerpiąc z projektu Atomic, CoreOS zapewnia mechanizm automatycznej aktualizacji ukierunkowany na hostowanie obciążeń opartych na kontenerach. Dzięki szybkim aktualizacjom i łatwemu przywracaniu zapewnia spokój Twojej infrastrukturze.

Fedora Cloud powraca również jako edycja. Cloud zapewnia świetną bazę Fedory do uruchamiania w Twojej ulubionej chmurze publicznej lub prywatnej. AMI będą dostępne w AWS Marketplace jeszcze w tym tygodniu.

Fedora Workstation skupia się na obsłudze pulpitu. Jak zwykle Fedora Workstation zawiera najnowsze wydanie GNOME. GNOME 43 zawiera nowy panel bezpieczeństwa urządzenia w Ustawieniach, dostarczający użytkownikowi informacji o bezpieczeństwie sprzętu i oprogramowania firmware. W oparciu o poprzednią wersję, więcej podstawowych aplikacji GNOME zostało przeniesionych do najnowszej wersji zestawu narzędzi GTK, zapewniając lepszą wydajność i nowoczesny wygląd.

W tym wydaniu wprowadzono również kilka zmian, aby nieco odchudzić instalację. Podzielono pakiety językowe dla przeglądarki Firefox na podpakiety. Oznacza to, że możesz usunąć pakiet „firefox-langpacks”, jeśli nie potrzebujesz lokalizacji. Pakiety uruchomieniowe dla gettext — narzędzia, które pomagają innym pakietom w tworzeniu tekstu wielojęzycznego — są podzielone na osobny, opcjonalny podpakiet.

Fedora Spins oraz Labs są skierowane do różnych odbiorców i przypadków użycia, w tym Fedora Comp Neuro, która zapewnia narzędzia dla neuronauki obliczeniowej oraz środowisk graficznych, takich jak Fedora LXQt, która zapewnia lekkie środowisko graficzne.

Raspberry Pi 4 jest teraz oficjalnie obsługiwany w Fedorze Linux, w tym z akcelerowaną grafiką. Fedora Linux 37 porzuca wsparcie dla architektury ARMv7 (znanej również jako arm32 lub armhfp).

Zostały zaktualizowane kluczowe języki programowania i pakiety bibliotek systemowych, w tym Python 3.11, Golang 1.19, glibc 2.36 i LLVM 15.

Obrazy systemu Fedora dla maszyn x86_64 oraz aarch64 można pobrać z naszego portalu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.