Aktualności

Fedora 33

Ostatnia aktualizacja: 30 kwietnia 2022, 17:11

Matthew Miller poinformował o wydaniu nowej wersji Fedora 33.

Fedora jest dystrybucją sponsorowaną przez firmę Red Hat i rozwijaną przez społeczność skupioną wokół projektu.

Fedora Workstation koncentruje się na komputerach stacjonarnych, a w szczególności jest skierowana do programistów, którzy chcą mieć „po prostu działający” system operacyjny Linux. To wydanie zawiera GNOME 3.38, które jak zwykle zawiera wiele ulepszeń. Dodanie aplikacji Tour pomaga nowym użytkownikom w nauce poruszania się po mieście. Podobnie jak wszystkie inne warianty zorientowane na komputery stacjonarne, Fedora Workstation używa teraz BTRFS jako domyślnego systemu plików. Ten zaawansowany system plików stanowi podstawę do wprowadzenia wielu ulepszeń w nadchodzących wydaniach. Dla przyjemności wizualnej Fedora 33 Workstation ma teraz domyślnie animowane tło (na podstawie pory dnia).

Fedora CoreOS to wschodząca edycja Fedory. Jest to automatycznie aktualizowany, minimalny system operacyjny do bezpiecznego uruchamiania konteneryzowanych obciążeń na dużą skalę. Oferuje kilka strumieni aktualizacji, które można śledzić w celu automatycznych aktualizacji, a które mają miejsce mniej więcej co dwa tygodnie.

Fedora IoT, niedawno awansowana do statusu Edition, zapewnia solidną podstawę dla ekosystemów IoT i przypadków użycia Edge Computing. Wśród wielu innych funkcji Fedora 33 IoT wprowadza Platform AbstRaction for SECurity (PARSEC), inicjatywę typu open source mającą na celu udostępnienie wspólnego interfejsu API dla sprzętu i usług kryptograficznych w sposób niezależny od platformy.

Fedora Spins oraz Labs jest skierowana do różnych odbiorców i przypadków użycia, w tym Fedora CompNeuro, która oferuje mnóstwo narzędzi do modelowania obliczeniowego typu open source dla neuronauki oraz środowisk graficznych, takich jak KDE Plasma i Xfce.

Dostępne są również alternatywne architektury: ARM AArch64, Power i S390x. Nowością w Fedorze 33 AArch64 jest możliwość używania języka .NET Core do programowania na wielu platformach. Poprawiono obsługę urządzeń Pine64, 64-bitowych platform NVidia Jetson oraz urządzeń typu system-on-a-chip firmy Rockchip, w tym Rock960, RockPro64 i Rock64. (Mogą wystąpić problemy z uruchomieniem na niektórych z tych urządzeń. Aktualizacja z istniejącej Fedory 32 będzie w porządku. Więcej informacji będzie na stronie z typowymi błędami).

Fedora Cloud Base Image i Fedora CoreOS będą po raz pierwszy dostępne w Amazon AWS Marketplace wraz z Fedorą 33.

Bez względu na to, jakiego wariantu Fedory używasz, otrzymujesz najnowszą wersję świata open source. Zgodnie z założeniami „First” zaktualizowano kluczowe języki programowania i pakiety bibliotek systemowych, w tym Python 3.9, Ruby on Rails 6.0 i Perl 5.32.

Obrazy systemu Fedora dla maszyn x86_64, armhfp oraz aarch64 można pobrać z naszego portalu

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.