Euro Linux 7.9

Euro Linux
Została wydana nowa wersja Euro Linux 7.9.

EuroLinux to dystrybucja stworzona, rozwijana i wspierana przez firmę EuroLinux Sp. z o.o. Została zbudowana w oparciu o kod źródłowy Red Hat Enterprise Linux, co zapewnia jej zgodność z popularnymi korporacyjnymi dystrybucjami Linuksa, w tym Red Hat Enterprise Linux, Oracle Linux i CentOS.

EuroLinux 7 nadal jest objęty pełnym wsparciem technicznym, jednak ilość aktualizacji zostaje ograniczona do tych ważniejszych pakietów oraz łatek oprogramowania.

W związku z tym, że EuroLinux 7 jest w drugiej fazie utrzymaniowej, trudno spodziewać się w nim nowych, rewolucyjnych funkcjonalności. Jest to ten sam stabilny, sprawdzony system operacyjny, w którym wiele pakietów zostało zaktualizowanych lub podniesionych do wyższych wersji. Warto jednak zaznaczyć, że EuroLinux 7 w trakcie swojego życia był wielokrotnie poddawany powszechnemu agresywnemu rebase’owi, czyli uaktualnianiu pakietów do względnie świeżych, sprawdzonych i pewnych wersji.

Do najważniejszych zaktualizowanych pakietów należą:
– sssd podniesiony do bardzo aktualnej wersji 1.165
– pacemaker i stos odpowiedzialny za klastrowanie podniesiony do wysokiej wersji 1.1.23
– baza danych MariaDB podniesiona do tegorocznej wersji 5.5.68.

Przyjmuje się, że 7.9 to ostatnie mniejsze wydanie Enterprise Linuksa w wersji 7. Jedak, jak pamiętamy, 6.9 według wielu źródeł również miał być ostatnim wydaniem. Zatem możliwe, że w tej kwestii jeszcze coś się zmieni.

Obraz instalacyjne Euro Linux można pobrać ze strony projektu

 

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *