Edytory grafiki wektorowej

Ostatnia aktualizacja: 9th Październik 2019, 11:05 pm

Inkscape
Inkscape
Program do tworzenia grafiki wektorowej, stworzony w ramach projektu GNU. Umożliwia tworzenie m.in. znaków towarowych, logotypów, ikon. Pozwala na tworzenie kształtów, linii, strzałek, symboli, krzywych Beziera, wyginanie napisów, malowanie obiektów, nadawanie przezroczystości, zmianę kształtów i wiele więcej. Domyślnym formatem zapisu plików jest SVG. Posiada możliwość exportu do formatów EPS, PS, AI, POV i SVGZ. Dostępny dla platformy Linux, Mac OSX i Windows.

linia

Ipe
Ipe
Edytor grafiki wektorowej, dzięki któremu można m.in. rysować obiekty geometryczne. Program pozwala na zapis prac w formacie PDF i EPS. Może być używany do tworzenia małych obiektów, które mogą być włączane do dokumentów LaTeX oraz do tworzenia wielostronicowych prezentacji PDF. Wspiera import plików graficznych w formacie JPEG i BMP. Ilość funkcji programu można zwiększyć za pomocą wtyczek. Dostępny dla platformy Linux, Mac OSX i Windows.

linia

ivtools
Ivtools
Ivtools jest zestawem programów, które umożliwiają tworzenie grafik i animacji. W skład zestawu wchodzą narzędzia: idraw, drawtool, comdraw, flipbook, graphdraw. Dzięki nim można stworzyć grafiki dla PostScript, TeX i aplikacji webowych. Ivtools dostępny jest dla Linux/Unix oraz Windows (za pomocą Cygwin).

linia

Karbon
Karbon
Karbon (poprzednio: Karbon14, Kontour lub Killustrator) jest edytorem grafiki wektorowej i częścią pakietu biurowego Calligra. Program przeznaczony jest dla środowiska KDE. Stworzony w 2010 roku na bazie KOffice, pracuje na bibliotekach Qt. Oferuje różne narzędzia do rysowania, zaawansowane narzędzia do edycji ścieżek, zawiera wiele gotowych kształtów, itd. Posiada wsparcie importu plików w formatach ODG, SVG, WPG, WFM, EPS/PS oraz eksportu do formatów ODG, SVG, PNG, PDF i WMF. Dostępny dla platformy Linux, FreeBSD, Mac OSX i Windows.

linia

LibreOffice-Draw
LibreOffice Draw
Draw to program do tworzenia i edycji grafiki wektorowej, wchodzący w skład pakietu biurowego LibreOffice. Program pozwala na tworzenie m.in. linii prostych i krzywych, figur geometrycznych, schematów organizacyjnych i blokowych, wstawianie tekstu i grafik rastrowych, etc. Draw posiada możliwość eksportu dokumentów do formatu PDF i SWF, importu z plików DXF, GIF, PNG, JPEG, BMP, TIFF i WMF. Domyślnym formatem jest ODG. Dostępny dla platformy Linux, Mac OSX, Windows i Solaris w kilkudziesięciu wersjach językowych oraz w wersji przenośnej (portable).

linia

OpenOffice.org-Draw
OpenOffice.org Draw
Draw to program do tworzenia i edycji grafiki wektorowej, wchodzący w skład pakietu biurowego OpenOffice.org. Program pozwala na tworzenie m.in. linii prostych i krzywych, figur geometrycznych, schematów organizacyjnych i blokowych, wstawianie tekstu i grafik rastrowych, etc. Draw posiada możliwość eksportu dokumentów do formatu PDF i SWF, importu z plików DXF, GIF, PNG, JPEG, BMP, TIFF i WMF. Domyślnym formatem jest ODG. Dostępny dla platformy Linux, Mac OSX, Windows i Solaris w kilkudziesięciu wersjach językowych.

linia

sK1
sK1
sK1 jest edytorem grafiki wektorowej rozwijanym od 2003 roku. Program został stworzony na bazie nierozwijanego już programu Skencil. sK1 posiada narzędzia : zaznaczanie, lupę, rysownie wspólnych linii, rysowanie krzywych Beizera, elipsy, wielokątów i edycję tekstu. Posiada możliwość importu plików w formatach CDR, CDT, CCX, CDRX, CMX, PostScript (PS i EPS), WMF, XFig, SVG, SK, SK1, AFF i PLT. Eksportuje do formatów AI, PDF, PS, SVG, SK, SK1, CGM, WMF i PLT. Program dostępny dla maszyn 32 i 64 bitowych.

linia

SodiPodi
SodiPodi

SodiPodi to edytor grafiki wektorowej powstały na bazie programu Gill. Rozwój SodiPodi został zakończony w 2004 roku. W 2003 roku powstał jego fork, który został przemianowany na Inkscape – rozwijany do dnia dzisiejszego.

linia

SVG-edit
SVG-edit
SVG-edit jest webowym edytorem SVG, pracującym w każdej nowoczesnej przeglądarce internetowej obsługującej JavaScript. Oferuje m.in.: odręczne rysowanie, linie, linie łamane, koła, wielokąty, tekst, obrazy rastrowe, próbnik kolorów, cofnij/przywróć, przesuń/obróć, grupuj, powiększ i wiele więcej. Program jest używany przez wiele innych aplikacji.

linia

Xfig
Xfig
Xfig to edytor grafiki wektorowej pozwalający na tworzenie prostych rysunków z użyciem okręgów, elips, linii prostych, łamanych, krzywych oraz wstawianie obrazków w formacie EPS/PS, GIF, JPEG, PNG, PCX i PNM. Program umożliwia pracę na warstwach, skalowanie, kopiowanie, obracanie, odbicie, itp. Posiada własny format zapisu FIG, lecz umożliwia zapis w innych formatach, tj. GIF, PNG, JPEG, EPS, PDF, SVG, METAFONT, MetaPost i LaTeX. Dostępny dla platformy Linux, Windows oraz w wersji webowej, którą można uruchomić w dowolnej przeglądarce internetowej wyposażonej we wtyczkę Java.

linia

Xara Xtreme
Xara Xtreme LX
Xsara Xtreme LX to edytor grafiki wektorowej, który oferuje wiele podstawowych narzędzi do tworzenia i edycji plików graficznych. Posiada możliwość importu i eksportu plików w formatach takich jak: JPG, GIF, PNG, TIFF, BMP, PICT i XPM. Dostępny dla platformy Linux i Mac OSX. Program nie rozwijany od 2006 roku.

linia

 

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 − = 10