Drupal 10

Ostatnia aktualizacja: 15 grudnia 2022, 20:58

Została wydana nowa wersja systemu zarządzania treścią Drupal 10.

Drupal to otwarto źródłowy CMS i platforma programistyczna, która korzysta z silnego systemu kontroli dostępu opartego na rolach (RBAC), nieograniczonej liczby niestandardowych ról i przepływów pracy oraz potężnej i rozszerzalnej biblioteki multimediów.

Znaczącą zmianą w Drupal 10 jest usunięcie wsparcia dla Internet Explorera (IE), który sam w sobie nie jest już wspierany przez Microsoft i nie widział większych aktualizacji od 2013 roku. Wsparcie dla IE powstrzymało społeczność przed przyjęciem nowoczesnych znaczników i stylów. Dzięki temu, że nie jest obciążony obsługą starszych przeglądarek, Drupal 10 zawiera nowy, responsywny układ siatki, który jest tak innowacyjny, że został opisany w CSS Tricks.

Nowe dwa motywy Drupala to: Olivero dla odwiedzających i Claro dla administratorów. Oprócz tego, że są świeże i nowoczesne, oba zostały opracowane z myślą o dostępności, jako najwyższym priorytecie.

Ulepszeniem, na które należy zwrócić szczególną uwagę, jest przejście do CKEditor 5. Chociaż teoretycznie jest to aktualizacja przyrostowa, pod maską CKEditor 5 został całkowicie przepisany, podobnie jak przejście z Drupal 7 do 8. Oprócz bardziej eleganckiego interfejsu, CKEditor 5 ma potencjał nowych możliwości, takich jak współpraca w czasie rzeczywistym. Integracja CKEditor Drupala dla wersji 5 została już rozszerzona o szereg ulepszeń interfejsu użytkownika. Multimedia umieszczone w treści można skonfigurować za pomocą nałożonej wstążki paska narzędzi, bez potrzeby uruchamiania modalnego okna dialogowego w celu uzyskania dostępu do tych ustawień. Ponadto lista rozwijana stylów zawiera teraz podgląd każdego dostępnego typu.

Aktualizacje automatyczne zmniejszą całkowity koszt posiadania witryn Drupal i pomogą im zwiększyć bezpieczeństwo, zapewniając, że zawsze będą miały najnowsze podstawowe poprawki bezpieczeństwa. Będzie to główna korzyść dla właścicieli witryn i zespołów programistów Drupala na całym świecie. W obecnej chwili opcja automatycznych aktualizacji jest w module contrib, rozpoczęto prace nad przeniesieniem tego do rdzenia Drupala, więc wszystkie witryny Drupal będą ostatecznie mogły wykorzystać tę możliwość.

Od wielu lat Drupal ma koncepcję dystrybucji. Są to opiniotwórcze wersje Drupala zaprojektowane z myślą o konkretnych przypadkach użycia, takich jak: publikowanie w mediach, zbieranie funduszy, portale intranetowe i inne. Chociaż dystrybucje okazały się doskonałym sposobem na przyspieszenie początkowego rozwoju, w praktyce wiadomo, że wymagają znacznej pracy w celu utrzymania i tworzenia dodatkowej pracy dla właścicieli witryn podczas konserwacji. Inicjatywa Recipes ma na celu udostępnienie bardziej szczegółowych funkcji, które można komponować, podczas tworzenia witryny. Chcesz dodać do swojej witryny katalog pracowników, kalendarz wydarzeń lub mapę lokalizacji? W przyszłości będzie to tak proste, jak zainstalowanie przepisu, a następnie dostosowanie go do specyficznych potrzeb witryny.

Drupal 10 jest zwieńczeniem pracy tysięcy członków społeczności na całym świecie.

Źródło:
www.drupal.org/about/10
www.drupal.org/project/drupal/releases/10.0.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.