Instalacja systemu

Deepin – instalacja i pierwsze wrażenia

Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia 2022, 20:44

Deepin to dystrybucja systemu Linux, od wersji 15 bazująca na Debianie z gałęzi niestabilnej, poprzednie wersje na Ubuntu, a pierwsza wersja z 2004 roku na Debianie.
Wyposażona jest w autorski pulpit Deepin Desktop Environment oraz kilka własnych programów.

Wszystko ładnie brzmi, lecz jak to wygląda w rzeczywistości?

Debiana nie muszę chyba nikomu przedstawiać, więc opis systemu bazowego mogę sobie darować.
Bardziej interesujący jest efekt końcowy, który osiągnięty jest za pośrednictwem pulpitu Deepin.

Co to jest Deepin Desktop Environment?
Deepin Desktop Environment jest napisany w Qt oraz Go. Pulpit używa menadżera okien deepin-wm (deepin window manager), który jest forkiem gala.
Gala jest menadżerem okien i kompozycji i jest jednym z podstawowych komponentów pulpitu Pantheon Desktop Environment, bazującym na libmutter.
A mutter z kolei to menedżer okien, który zastąpił w GNOME 3 Metacity, a jego wtyczką jest GNOME Shell.

Więc najprościej rzecz biorąc, Deepin desktop jest forkiem Pantheon, który jest forkiem Gnome.

Postanowiłem więc zainstalować i przetestować to „cudo”, jak większość blogerów i różnej maści autorów portali IT opisuje, rozpływając się w zachwytach, nie przetestowawszy, a nawet nie sprawdziwszy wpisów na forach użytkowników dotyczących deepin-a.

Obrazy iso dla maszyn 32 i 64 bitowych można pobrać z naszego portalu

Do celów tej prezentacji użyłem obrazu deepin 15.1.1 amd64, który zainstalowałem w maszynie wirtualnej VirtualBox.

1. Ekran startowy oferuje dwie opcje do wyboru:
a. Install Deepin – zostaje uruchomiony serwer grafiki oraz instalator działający w trybie graficznym
b. Deepin failsafe – ta opcja uruchamia pulpit Deepin w trybie live, co pozwala na wstępne przetestowanie systemu oraz jego instalację.

Ja wybrałem opcję pierwszą, test live mam już za sobą.

Deepin boot screen

2. Po automatycznym uruchomieniu instalatora można wybrać język polski.

Język

3. Klikając na wyraz „Polski” otwiera się opcja konfiguracji klawiatury.
Opcja „UTC” pozwala na konfigurację zegara systemowego.

Klawiatura

4. Następny ekran instalatora umożliwia zdefiniowanie nazwy użytkownika systemu i jego hasła.

Użytkownik

5. W kolejnym kroku należy wybrać dysk i partycje na nowy system. Dostępny jest Tryb Eksperta, który umożliwia samodzielne dostosowanie tablicy partycji i wybrania konkretnych partycji na system.

Podział na partycje

Tryb eksperta

6. I to była cała konfiguracja nowej instalacji. Teraz zrób kawę, obejrzyj pokaz slajdów w oczekiwaniu na zakończenie pracy instalatora.

Instalacja

Koniec instalacji

7. Po zakończeniu instalacji, uruchom ponownie komputer, odłącz nośnik instalacyjny i wystartuj Deepin z dysku twardego.
Ekran startowy Grub oraz menadżer logowania jest utrzymany w tej samej tonacji co pulpit. Dodatkowo, domyślny menadżer logowania Lightdm bazuje na bibliotekach libqt5.

Logowanie

Instalacja przebiegła prawidłowo, system został spolonizowany, więc nie mam (jeszcze) powodów do narzekań.
Niektórzy z naszych czytelników zarzucili mi, iż w moich opisanych instalacjach brak jest testów urządzeń, takich jak: drukarka, monitor HD, instalacja sterowników własnościowych dla kart graficznych, itp. Nie jest to istotne, ponieważ nie jestem w stanie przetestować każdego urządzenia ani modelu, każdy może zrobić to we własnym zakresie.

Jednym z najważniejszych czynników (jeśli nie najważniejszym) jest menadżer pakietów, a więc możliwość aktualizacji systemu i instalacji dodatkowego oprogramowania oraz polonizacji systemu docelowego. Z własnego doświadczenia i z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, iż niektóre dystrybucje Linux i *BSD poległy na tak podstawowej, a zarazem prozaicznej funkcji systemu.

System wyposażony jest w Launcher, który uruchamia dashboard, podobny do dashboard-u znanego z Gnome czy Unity.

Dashboard

Pierwsza próba zaktualizowania listy pakietów zakończyła się wynikiem blokady menadżera pakietów.
Aby temu zaradzić, usunąłem (zmieniłem nazwę) pliku lock:
sudo su
mv /var/lib/apt/lists/lock /var/lib/apt/lists/lock.back

Blokada menadżera pakietów

Próba druga aktualizacji (tylko!) listy pakietów trwała 32 minuty i zakończyła się błędami związanymi z niemożliwością pobrania nowej listy z serwera repozytoriów.

Błąd aktualizacji listy pakietów

Po godzinnej przerwie, zależnej ode mnie, zaktualizowałem listę pakietów, co trwało „tylko” 15 minut.
Pakietów już nie aktualizowałem, ponieważ postanowiłem spróbować zaktualizować system za pośrednictwem dołączonego do systemu aktualizatora.

Dostęp do ustawień systemowych oferowany jest bezpośrednio z dolnego panelu (dock-a).
Jednak sama funkcja aktualizacji systemu jest ukryta w opcji „Informacje”.

Panel ustawień    Aktualizacja system

Niestety, po kolejnych 20 minutach czekania, wpatrując się w kręcąca się ikonę aktualizacji, poddałem się i wyłączyłem system, tym samym rezygnując z przeprowadzenia aktualizacji za pośrednictwem domyślnego narzędzia.

Po ponownym uruchomieniu systemu, kręcąca się ikona aktualizacji zamieniła się w informację o dostępnych aktualizacjach i ich rozmiarze.

Aktualizacja system

Postanowiłem również rzucić okiem na „własne” programy Deepin-a, dostarczone domyślnie wraz z systemem.

Deskop switcher – czyli Przełącznik obszarów roboczych – ciekawe rozwiązanie, lecz nie nowatorskie.

Przełącznik obszarów roboczych

Deepin store – czyli sklep z oprogramowaniem, umożliwiający zainstalowanie aplikacji, z podziałem na kategorie.

Deepin store

Deepin Music oraz Deepin Video – domyślne programy do odtwarzania muzyki i filmów.

Deepin music    Deepin video

Opcja wyłączenia/restartu/wylogowania z systemu – również jest spolonizowana.

Wylogowania

 

Podsumowanie:
Instalacja systemu jest bardzo prosta, oszczędna i intuicyjna. Możliwość partycjonowania dysku i konfiguracji wszystkich podstawowych elementów sprawia, iż system jest gotowy do pracy zaraz po pierwszym uruchomieniu. Jedynym mankamentem, który nieznacznie obniża jakość instalatora, jest brak opcji szyfrowania dysku i obsługi macierzy RAID (może nie znalazłem?).

Polonizacja systemu jest bardzo dobra, wybranie języka polskiego podczas instalacji skutkuje domyślnym jego wyborem po pierwszym zalogowaniu do systemu z dysku twardego. Autorskie aplikacje Deepina również posiadają polską lokalizację, co w niektórych podobnych projektach jest czasami niedopracowane.

Ogólny wygląd wszystkich elementów systemu oraz poszczególnych aplikacji jest bardzo spójny i dopracowany, co ma duży psychologiczny plus, wpływający na wysoką ocenę wizualną. Niestety nie wiem, jak wyglądają inne aplikacje, spoza domyślnej bazy oraz przeznaczone dla innych środowisk graficznych.

Responsywność systemu jest dość dobra, biorąc pod uwagę, iż pulpit deepin jest niedaleką pochodną Gnome.
System 64 bitowy z uruchomionymi domyślnymi usługami i pulpitem zużywa około 360 MB pamięci RAM.

Największym mankamentem, jaki doświadczyłem w ciągu dwóch dni testów, był problem z menadżerem pakietów i aktualizacją systemu. Mogę przypuszczać, iż problem ten wynika ze słabej przepustowości lub niewystarczających zasobów serwera repozytoriów projektu.

Jednak, jako użytkownik końcowy, nie powinno to mnie interesować. Otrzymując gotowy produkt, teoretycznie gotowy do użycia, taki, jakich jest wiele podobnych na świecie, chciałbym przeznaczyć swój czas na pracę na komputerze (lub rozrywkę), a nie na pracę z systemem, który wykazuje znamiona lekkiego niedopracowania.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

13 komentarzy do “Deepin – instalacja i pierwsze wrażenia

 • Najnowsza wersja Deepin pozbawiona jest już błędu utrudnionego kontaktu z repozytoriami. Jest opcja automatycznego wyboru najszybszego dostępnego zasobu, która działa bardzo dobrze, aktualizacje instalowane są sprawnie i bezproblemowo. Nie widzę żadnej wady tego systemu obecnie, jest ładny, prosty w obsłudze i w miarę szybki (trochę długo się ładuje niestety, ale potem już wszystko ok). W przeciwieństwie do starszych, strasznie mulących wersji, obecna jest jedną z moich ulubionych dystrybucji, polecam.

  Odpowiedz
  • Problem w tym, że niektóre aplikacje są nadal w języku chińskim, np. Evernote. Podobnie chińskie napisy pojawiają się w innych miejscach systemu, czasem nie w całych aplikacjach, tylko ich częściach. Czasem w jedynym napisie/podpisie czegoś mieszany jest polski lub angielski z chińskim…

   Odpowiedz
 • najlepszy linux swiata !!!!! takiego szukalem , dziala wszystko bez zawieszek , wszystko ma w repozytorium swoim, mint i ubuntu nie maja z nim szans , zwlaszcza nowe ubuntu ktore ciagle bledy mialo

  Odpowiedz
  • Ładny jest! A próbowaliście zainstalować drukarkę albo uruchomić dropboxa albo nowszego LibreOffice? To jest jakaś tragedia!

   Odpowiedz
 • Drodzy fani dystrybucji deepin. Zapraszamy do podzielenia się z nami Waszymi doświadczeniami z tym systemem operacyjnym. Dajcie nam znać co możemy poprawić. Przy okazji zapoznajcie się z nowościami podanymi ostatnio. deepin.com.pl/podziecie-sie-waszymi-doswiadczeniami-z-deepin/

  Odpowiedz
  • Może i ładnie wygląda, ale…
   Problem z polskimi znakami – podobno trzeba się przedzierać przez ustawienia klawiatury, ale nie miałem juz natchnienia, bo trafiłem na drugi problem.
   Drukarka zamiast dokumentów wypluwa bliżej nieokreślone kreski i wzorki. Więc dla mnie system nieużywalny. A szkoda…

   Odpowiedz
   • Polskie znaki: trzeba kliknąć w koło zębate i tam wybrać: Klawiatura->Układ klawiatury -> Dodaj układ klawiatury, a tam wybrać jakiegoś „dworzaka” – próbowałem 2 czy 3 różnych, w końcu trafiłem. O skomplikowaniu podstawowej opcji, jaka jest w systemie wybór drukarki, nawet szkoda gadać… tu się nie spisali.

    Odpowiedz
 • Ciekawa lecz …ma swoje wady i zalety co co kto lubi, do czasu aktualizacji 15.5 nie mogę narzekać czasowo,standard.
  Jestem z Linux-em od 12 lat, z lenistwa najczęściej jest to Linux Mint.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.