Debian 6.0.3

The Debian Project poinformował o trzeciej aktualizacji Debiana z gałęzi stabilnej Squeeze 6.0 – jest to równo tydzień po aktualizacji Lenny 5 z gałęzi „oldstable”.

Do najważniejszych zmian należy :
– aktualizacja jądra systemu z linii 2.6.32 o długoterminowym wsparciu do wersji 2.6.32.46
– aktualizacja chipsetów dla nowych kart sieciowych Broadcom, Intel i Realtek
– wprowadzenie poprawek związanych ze bezpieczeństwem systemu.

Należy pamiętać, iż nie jest to wydanie nowej wersji Debiana 6.0 lecz tylko aktualizacja niektórych pakietów. Aby system pracował w najnowszej wersji, wystarczy wykonać regularne aktualizacje wszystkich pakietów za pomocą narzędzi „apt-get” lub „aptitude”.

Debian jest jedną z najstarszych dystrybucji Linuksa cenioną za stabilność, doskonały system zarządzania pakietami rozwiązujący automatycznie problemy zależności oraz za bezpieczeństwo.

Oprócz wersji stabilnej jest równocześnie rozwijana wersja testowa, niestabilna oraz eksperymentalna. Wersję testową można zainstalować za pomocą cotygodniowych migawek, wersję niestabilną dzięki aktualizacji systemu z wersji stabilnej lub testowej.
Wersja eksperymentalna nie jest przeznaczona do użytku.

Obrazy płyt instalacyjnych systemu dla architektury 32 i 64 bitowej można pobrać w wersjach
GNOME, KDE, XFCE+LXDE, netinstall oraz Live (hybrydowe) z naszego portalu.

debian

 

Powiązane wpisy

2 thoughts on “Debian 6.0.3

 • 11/10/2011 at 5:50 pm
  Permalink

  Witaj Mariuszu
  Masz rację – przydałoby się więcej newsów, potrzeba kogoś kto by się tym zajął.
  Nawiązując do Debiana testing, jak sama nazwa wskazuje nie jest to wersja stabilna i niespodzianki mogą zawsze się zdarzyć. Dość długo używałem Sid-a i miałem tylko jeden problem po aktualizacji GRUB-a, ale dało się to naprawić. Więc faktycznie – lepiej zainstalować system podstawowy gałęzi stabilnej a potem można go sobie dostosować.
  pozdrawiam
  pavroo

  Reply
 • 11/10/2011 at 4:54 pm
  Permalink

  Zrobiłem już update u siebie choć zapewne w najbliższym czasie wykonam migrację do wersji testing, mimo wszystko nowszy soft do dyspozycji i jądro 3.x w repozytoriach.

  „Wersję testową można zainstalować za pomocą cotygodniowych migawek”
  No tak, ale nikt jakoś nie wspomina, że od pewnego czasu wersje tygodniowe mają błąd, uniemożliwiający ich poprawną instalację. Dwie różne płyty z końca sierpnia i września pobrałem i próbowałem zainstalować. W każdym przypadku był błąd podczas instalacji, sprawdzałem na trzech różnych kompach, więc to nie może być mój błąd. Cóż jedyne wyjście to zainstalować testing przez aptitude 😉

  Pozdrawiam, fajny portal ale przydałoby się więcej newsów z branży linuksowej 🙂

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *