CRUX 3.7

Pomoc drogowa Warszawa

Została wydana nowa wersja CRUX 3.7.

Crux jest niezależną dystrybucją rozwijaną od 2001 roku przez Pera Lidéna. System korzysta ze skryptów startowych wzorowanych na BSD i pakietów źródłowych. Skierowany jest do zaawansowanych użytkowników Linuksa, którzy potrafią samodzielnie dostosować go do swoich potrzeb.

CRUX 3.6 jest dostarczany z multilib toolchain, który obejmuje glibc 2.36, gcc 12.2.0, binutils 2.39, jądro Linux 5.15.55 (LTS), X.Org 7.7 i xorg-server 21.1.4.

CRUX 3.7 zawiera teraz Wayland 1.21.0. Porty nadal domyślnie korzystają z Xorg, ale Wayland można łatwo zainstalować i uruchamiać w czystym trybie Wayland lub Xwayland. Jeśli zdecydujesz się uruchomić sesję Wayland, będziesz musiał włączyć kolekcję 'contrib’ i przebudować kilka portów (na przykład xorg/mesa), aby była w pełni dostępna.

Obraz iso jest hybrydowy, więc może być nagrany i użyty z płyty CD lub dysku USB. Wsparcie UEFI jest dostępne podczas instalacji z dosfstools, efibootmgr i grub2-efi / syslinux. Ponieważ wszystkie programy ładujące są teraz w naszej kolekcji opt, LILO nie jest już domyślnie instalowane jako port podstawowy. Aby dać możliwość wyboru bootloadera, zostało dodane nowe menu do konfiguracji.

Ważne biblioteki zostały zaktualizowane do najnowszych wersji, a ich ABI (interfejs binarny aplikacji) nie jest kompatybilny ze starszymi wersjami. Zaleca się NIE przeprowadzanie ręcznej aktualizacji do wersji 3.7 za pośrednictwem portów, co może doprowadzić do uszkodzenia systemu. Należy pamiętać, że nadal mogą istnieć pakiety wymagające aktualizacji, które nie są zawarte w ISO. Te pakiety będą musiały być aktualizowane/przebudowywane ręcznie. Użyj prt-get sysup i revdep (z opt/prt-utils).

Informacja o wydaniu: crux.nu/Main/ReleaseNotes3-7

Obraz płyty instalacyjnej CRUX 64bit można pobrać z naszego portalu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.