Świat

Co to jest VPN i dlaczego powinieneś go używać

Ostatnia aktualizacja: 11 maja 2022, 18:00

Niezależnie od tego, czy pracujesz w tradycyjnym biurze, w domu, na smartphonie czy w podróży, VPN to jeden z najlepszych sposobów ochrony danych w Internecie, zwłaszcza podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi. Celem VPN jest zapewnienie bezpieczeństwa i prywatności podczas komunikowania się przez Internet.

VPN tworzy prywatny tunel przez otwarty Internet. Pomysł polega na tym, że wszystko, co wysyłasz (emaile, dokumenty, rozmowa na czacie, treść stron www, etc.) jest zamknięte w prywatnym kanale komunikacyjnym i zaszyfrowane tak, aby – nawet jeśli Twoje pakiety zostały przechwycone – nie można było ich odszyfrować.

W publicznym Internecie pakiety te przechodzą przez kilka komputerów. Oddzielne żądanie jest wysyłane do szeregu serwerów nazw w celu przetłumaczenia nazwy DNS na adres IP. Informacje te są przesyłane z powrotem do przeglądarki, która następnie ponownie wysyła żądanie przez wiele komputerów w publicznym Internecie, przechwytuje stronę internetową i wysyła to wszystko z powrotem do Ciebie.

Każde żądanie internetowe zwykle skutkuje całą serią zdarzeń komunikacyjnych między wieloma punktami. Sposób działania VPN polega na szyfrowaniu tych pakietów w punkcie początkowym, często ukrywając dane i informacje o początkowym adresie IP. Oprogramowanie VPN na Twoim urządzeniu wysyła te pakiety do serwera VPN w pewnym punkcie docelowym, odszyfrowując te informacje.

Usługa VPN udostępnia aplikację uruchamianą na urządzeniu lokalnym, która szyfruje dane i podróżuje w zaszyfrowanej formie przez tunel do infrastruktury dostawcy usług VPN. W tym momencie dane są odszyfrowywane i wysyłane dalej.

Dzieją się tutaj dwie rzeczy: po pierwsze, jeśli korzystasz z połączenia https, Twoje dane są szyfrowane przez przeglądarkę, a następnie przez aplikację VPN. Twoje dane są odszyfrowywane tylko raz w centrum danych VPN, pozostawiając nienaruszone oryginalne szyfrowanie zapewniane przez przeglądarkę. Te zaszyfrowane dane trafiają następnie do aplikacji docelowej, takiej jak Twój bank.

Drugą rzeczą, która się dzieje jest to, że aplikacja internetowa, z którą rozmawiasz, nie widzi Twojego adresu IP. Zamiast tego widzi adres IP należący do usługi VPN. Pozwala to na pewien poziom anonimowej sieci. Takie podszywanie się pod adres IP jest również wykorzystywane do nakłaniania aplikacji do myślenia, że ​​znajdujesz się w innym regionie, a nawet w innym kraju niż się znajdujesz.

Kiedy jesteś poza domem lub biurem i łączysz się z internetem, najczęściej będziesz to robić przez Wi-Fi zapewnione przez Twój hotel lub restaurację, bibliotekę lub kawiarnię, w której na ten moment pracujesz. Czasami Wi-Fi ma hasło. Innym razem będzie całkowicie otwarty. W obu przypadkach nie masz pojęcia, kto jeszcze ma dostęp do tej sieci. Dlatego nie masz pojęcia, kto może podglądać Twój ruch internetowy, historię przeglądania lub aktywność online.

Korzystanie z VPN jest legalne w większości krajów, ale może być nielegalne w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Turcji, Chinach, Iranie, Korei Północnej, Arabii Saudyjskiej i Rosji.

Ponieważ serwer VPN, z którym się łączysz, przedstawia swój adres IP dowolnej aplikacji internetowej, z której korzystasz, wybierając serwer znajdujący się w innym kraju, możesz reprezentować swoje połączenie tak, jakbyś był w innym kraju. Może to być nielegalne w niektórych regionach, więc zachowaj ostrożność.

Podsumowując, oprogramowanie/usługa VPN może pomóc nam w zachowaniu anonimowości w sieci, lecz należy pamiętać, że każdy kij ma dwa końce i nie należy używać VPN do nielegalnych działań.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.