*** Linuxiarze obchodzą w tym roku 10-lecie działalności! *** Dziękujemy za wspólnie spędzone lata i zapraszamy na kolejne! ***

Arch Linux w Windows

Wiadomości ze świata
ALWSL, wciąż we wczesnej fazie rozwojowej, umożliwia uruchomienie systemu Arch Linux w Windows 10, jako eksperymentalny subsystem.

„Eksperymentalny” jest właściwym określeniem dla Microsoft WSL (Windows Subsystem for Linux). Nie jest to tylko próba przyciągnięcia linuksowych deweloperów do działania na Windows. Jest to również sposób na dostarczenie środowiska, które pozwala na podgląd stopnia rozwoju WSL.

Najnowszą próbą takiego eksperymentu jest możliwość uruchomienia dystrybucji Arch Linux na WSL:
github.com/turbo/alwsl/tree/dev

Projekt ALWSL jest obecnie dostępny we wczesnej rozwojowej fazie deweleperskiej. Generalnie, ALWSL usuwa istniejące dotychczasowe ustawienia WSL, pobiera kopię obrazu Arch Linux, weryfikuje pobrany obraz i umożliwia jego uruchomienie w WSL.

Domyślnie WSL używa Ubuntu jako bazy dla swojego jądra i przestrzeni użytkownika, lecz teoretycznie, subsystem jest dystrybucyjno-niezależny. Subsystem „tłumaczy” komendy Linuksa na Windows-owe lub dostarcza emulację, jeśli dokładnie pasuje. W konsekwencji, ALWSL potrzebuje niewiele, aby uruchomić Arch Linux na WSL.

Obecny stan projektu jest jeszcze bardzo „surowy”, nie ma w nim dokumentacji.
Efektem ubocznym projektu ALWSL jest to, że zapewnia poręczne narzędzie do tworzenia kopii zapasowych i przywracania stanu podsystemu WSL. Otwiera to drzwi dla nowych możliwości pracy z WSL, przy stosunkowo mniejszym własnym nakładzie pracy.

ALWSL

 

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *