Aktualności

Znajdź dystrybucję dla siebie

Ostatnia aktualizacja: 12 maja 2022, 14:36

Zapewne wielu z Was zauważyło, że baza dystrybucji Linux na naszym portalu zmieniła się w bazę dystrybucji Linux, *BSD, systemów DOS-owych oraz innych niezależnych. Ilość ich, na przestrzeni 5 lat przekroczyła 300 i znalezienie odpowiedniej nie jest prostym zadaniem. Różnorodność zgromadzonych systemów operacyjnych opiera się na dostępności wolnego oprogramowania, zaangażowania społeczności i pomysłach twórców programów i samych systemów operacyjnych.

Niestety, wiele projektów zgasło samoistnie z powodów bardzo przyziemnych, takich jak: brak zainteresowania odbiorców, ich zaangażowania (wypalenie się) ich twórców, brak czasu i profitów. Nie jest to niczym nadzwyczajnym, na przestrzeni ostatnich 10 lat osobiście zaobserwowałem całą rzeszę porzuconych projektów, które rozwijane były przez wiele lat lub tylko przez kilka miesięcy, a które dobrze rokowały na przyszłość.

Jednak pozytywną stroną projektów otwartoźródłowych jest ich licencjonowanie, dostęp do źródeł i możliwość forkowania. Daje to nadzieję, iż porzucone projekty odżyją oraz powstaną zupełnie nowe, w miejsce tych nieaktywnych.

Aby choć trochę usprawnić przeszukiwanie naszej bazy dystrybucji/systemów operacyjnych, zostały zmienione elementy:

1. Strony dystrybucji (w nazwie strony: /distro-) zostały wyposażone w dodatkowe tagi, pomagające wyszukiwać po tych samych słowach kluczowych, np:
Pochodzenie: polska, francja, usa, belgia, rosja, swiat, man (Wyspa Man), uk (Wielka Brytania), etc.
Kategoria: desktop, serwer, ratunkowe, specjalistyczne, multimedia, gry, firewall(lub zapora), penetracja, antywirus, edukacja, rolling (ciągła), wolna (tylko wolne pakiety)
Pulpit: cinnamon, enlightenment, fluxbox, gnome, i3, jwm, kde, lxde, lxqt, mate, openbox, xfce, text (tekstowy), interfejs-webowy, etc.
Architektura: x86, x86_64, arm, powerpc, sparc, mips, etc.
Bazuje na: debian, ubuntu, opensuse, fedora, slackware, freebsd, openbsd, dos, unix, niezalezne, etc.
Użytkownik: poczatkujacy, sredniozaawansowany, zaawansowany
Nośnik: live, install, cd (do 700MB), dvd (powyżej 700MB), mini (do 350 MB)
Status: aktywna, nieaktywna

2. Standardowa wyszukiwarka została lekko usprawniona i wyszykuje teraz słowa kluczowe w tekście, nazwach stron/wpisów oraz tagach.

3. Dodana została dodatkowa strona Znajdź dystrybucję wraz z przykładowymi tagami.

Mamy nadzieję, że dzięki temu przeszukiwanie naszej bazy będzie choć trochę prostsze i każdy z Was znajdzie to, czego szuka.

Aneta i Paweł
Linuxiarze.pl

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Jeden komentarz do “Znajdź dystrybucję dla siebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.