Zarządzanie smartfonem w komputerze
Ostatnia aktualizacja: 16 września 2023, 19:40
W czasach bezsprzecznej dominacji urządzeń mobilnych trudno sobie wyobrazić, że synchronizacja działań pomiędzy smartfonem a komputerem może stanowić problem. A jednak tak właśnie było przez długie lata. O ile transfer plików przez protokół MTP jako tako działał, to o bardziej zaawansowanych funkcjach trudno mówić. Dopiero w tym roku (2021), po wielu miesiącach testów, Google zapowiedziało szersze wdrażanie natywnej obsługi systemu Android 11 na wybranych modelach Chromebooków. No, hello Google, dopiero teraz? Tylko Android 11?! Wybrane modele Chromebooków??!! Wolne żarty!
Od wielu lat głównym motorem napędowym w świecie urządzeń mobilnych jest firma Apple, która kreuje potrzeby, wyznacza kierunki, decyduje o trendach i wyprzedza konkurencję. Apple stworzyło ekosystem dla swoich urządzeń, żeby umożliwić użytkownikom kontynuowanie pracy na plikach bez względu na to, z jakiego urządzenia Apple korzystają. Można argumentować, że Apple miało lepiej niż Google, bo zrobili to na własnym sprzęcie i oprogramowaniu, ale do mnie to słabo przemawia. A jakie argumenty przemawiają za tym, że smartfony z Androidem i jądrem Linux nie dogadują się natywnie z innymi urządzeniami i systemami również opartymi na jądrach Linux? Jeśli Google ma z tym problemy to znaczy, że zatrudniają niewłaściwych programistów a już na pewno nie tych, którzy stworzyli Pushbullet czy AirDroid.
I tym razem niezależni programiści załatali dziurę, którą zostawiły korporacje. Nie jest to tak doskonałe rozwiązanie, jak applowskie Continuity, ale udowadnia, że Google mogło to zrobić dawno temu, gdyby tylko chciało. Ciekawostką może być fakt, że podobne rozwiązania implementuje Huawei w swoich laptopach Matebook i telefonach Huawei/Honor. Można?
Poniżej przedstawiam cztery najlepsze programy do integracji smartfonu z komputerem.
KDE Connect
KDE Connect jest elementem środowiska graficznego KDE Plasma. W środowisku GNOME występuje ono jako wtyczka GSConnect.
Na komputerze dostęp do telefonu mamy z poziomu ikony w trayu, natomiast na smartfonie przez aplikację KDE Connect. Aplikacja mobilna wykrywa odtwarzane na komputerze multimedia i pozwala nimi sterować.
Możemy dostawać powiadomienia ze smartfonu i nawet na nie odpisywać, przeglądać pliki, udostępniać dane czy pisać SMS-y. Natomiast na telefonie możemy manipulować multimediami komputera, również wysyłać pliki, sterować prezentacją, emulować klawiaturę i myszkę, a nawet wykonywać różne polecenia terminalowe i odbierać powiadomienia z komputera.
Strona projektu: kdeconnect.kde.org
Pushbullet
Pushbullet idzie o krok dalej, umożliwiając użytkownikowi także synchronizację list zadań, przypomnień, adresów, a nawet plików.
Aby rozpocząć korzystanie z usługi, wystarczy połączyć się z kontem Google, ponieważ to właśnie za jego pośrednictwem będą przesyłane wszystkie dane. Tego samego konta należy użyć do zalogowania na stronie producenta, gdzie uzyskamy możliwość przekazywania informacji do sparowanego urządzenia. Wszystkie opcje udostępniania treści zostaną wyświetlone po zalogowaniu na stronie producenta. Użytkownik od razu dowie się, że może przesłać dowolną notatkę, adres, listę, odnośnik a nawet plik – wszystkie opcje udostępniania podzielone zostały na odrębne zakładki i każda posiada inny zestaw opcji. Przesłanie zwykłej notatki wymaga od użytkownika jedynie podania jej tytułu i treści, natomiast przesłanie adresu wiąże się ze wskazaniem dokładnej lokalizacji. Stworzenie listy zadań również nie powinno nastręczać większych problemów, bo wymaga jedynie określenia konkretnych pozycji. Pushbullet umożliwia przesyłanie plików o wielkości nieprzekraczającej 10 MB.
Strona projektu: www.pushbullet.com
AirDroid
AirDroid to prosty w obsłudze interfejs użytkownika, dzięki któremu nawet mniej doświadczone osoby nie będą mieć problemów w nawiązaniu połączenia zdalnego ze swoim urządzeniem mobilnym. Program występuje w wersjach na Windows, iOS i na przeglądarki internetowe.
Po nawiązaniu połączenia z urządzeniem można przesyłać pliki, wyświetlać powiadomienia, a nawet przeglądać i wysyłać wiadomości SMS/MMS. W komercyjnym wariancie AirDroid użytkownicy mogą korzystać z funkcji AirMirror. Pozwala ona na wyświetlanie na monitorze komputera ekranu smartfona i kontrolowanie go za pomocą myszy oraz klawiatury. Zniesiono również limit przesyłanych miesięcznie danych oraz dodano możliwość prowadzenia rozmów głosowych z poziomu komputera. Ta rozbudowana usługa pozwala przenieść cały telefon do komputera i wykonywać połączenia telefoniczne, robić zrzuty ekranu, odtwarzać muzykę, wyświetlać ekran telefonu na monitorze.
Aby skorzystać z opcji przekazywania obrazu i zobaczyć zawartość wyświetlacza telefonu na ekranie komputera, należy telefon podłączyć do komputera kablem USB i włączyć debugowanie USB w opcjach programisty.
Strona projektu: www.airdroid.com
AirMore
AirMore to darmowa aplikacja mobilna do obsługi telefonu z systemem Android oraz z Apple iOS.
Pozwala połączyć bezprzewodowo urządzenie mobilne z komputerem i synchronizować powiadomienia. AirMore umożliwia także zarządzanie z poziomu laptopa kontaktami, wiadomościami i plikami przechowywanymi na telefonie. Aplikacja może posłużyć do przekazywania ekranu na komputer, ale nie pozwala na sterowanie smartfonem z komputera. Aby połączyć telefon z komputerem za pomocą AirMore, wystarczy zeskanować w aplikacji mobilnej kod QR. Program umożliwia łatwy transfer plików między komputerem a smartfonem, dzięki czemu wszystkie dane możemy wygodnie zorganizować za pośrednictwem przeglądarki internetowej. AirMore oferuje opcję eksportowania kontaktów do pliku a tym samym utworzenie ich kopii zapasowej. AirMore umożliwia także przekazywanie plików między smartfonami oraz streamowanie muzyki, obrazów i filmów z urządzeń z Androidem na komputer. Aplikacja obsługuje szeroki zakres formatów plików, włącznie z TXT, DOC, XLS, PPT, PDF i ePUB. Za pośrednictwem AirMore odpiszemy na wiadomości tekstowe oraz wykonamy połączenia telefoniczne. Aplikacja daje również wgląd do szczegółowych danych dotyczących urządzenia mobilnego. Co ważne, AirMore zabezpiecza połączenie urządzenia mobilnego z komputerem i chroni prywatność użytkownika. Nawiązanie każdego połączenia wymaga naszej zgody. Funkcja Reflektor umożliwia przekazywanie ekranu telefonu na komputer, ale niestety, nie pozwala na sterowanie telefonem.
Strona projektu: airmore.com/pl/
Dla mnie najlepszym wyborem okazał się AirMore, który jest szybki, wygodny, nie ma ograniczeń i posiada wszystko, czego potrzebuję. Nic nie stoi na przeszkodzie, by używać wszystkich tych rozwiązań na przemian i wykorzystywać najlepsze funkcje każdego z nich.
Albedo 0.64