wattOS R8
Ostatnia aktualizacja: 13 maja 2022, 22:59
Ron Ropp poinformował o wydaniu wattOS R8.
wattOS to lekka dystrybucja Linuksa bazująca na Debianie, skierowana do posiadaczy „starych” komputerów. System domyślnie używa bardzo lekkiego menadżera okien openbox, przy zachowaniu dobrej funkcjonalności całego systemu.
Ostatnie pięć lat wattOS bazował na Ubuntu, wersja R8 została zbudowana na Debianie z gałęzi stabilnej „Wheezy”. Podstawowa wersja wattOS „Microwatt” wyposażona jest w lekki pulpit Openbox, zamiast Pekwm, jak to miało miejsce poprzednio.
wattOS „Microwatt” przeznaczony jest dla „starych” maszyn i dostępny jest w wersji 32 bitowej. System z pulpitami LXDE oraz MATE można pobrać zarówno dla maszyn 32 bitowych oraz 64 bitowych.
wattOS LXDE oferuje m.in.:
– jądro Linux 3.13.10-1
– menadżera plików PCManFM 1.1.2
– Shotwell 0.12.3
– Iceweasel 24.5.0 ze wsparcie dla Flash media
– Filezilla 3.5.3
– klienta BitTorrent Transmission 2.52
– przeglądarkę PDF ePDFViewer 0.1.8
– odtwarzacz muzyki Audacious 3.2.4
– odtwarzacz multimedialny VLC 2.0.3
– XFBurn 0.4.3
wattOS MATE posiada MATE 1.8 oraz podobny zestaw programów, jaki znajduje się w wersji LXDE.
wattOS „Microwatt” oferuje m.in:
– pulpit Openbox, zamiast Pekwm
– przeglądarkę internetową Qupzilla
– wsparcie dla non-pae w systemie 32 bitowym
wattOS R8 posiada również nowy instalator, zapożyczony z Linux Mint Debian Edition.
Wersja LXDE wymaga procesora klasy Pentium 3 lub nowszego oraz 192-256MB pamięci RAM dla instalacji. Po instalacji nie wymaga więcej niż 128MB.
Microwatt wymaga podobnej klasy maszyny, lecz z mniejszą pamięcią RAM.
Obrazy płyt dla architektury 32 i 64 bitowej gotowe są do pobrania
spróbowałem wersji mate i srodze się zawiodłem. od mate 1.4 każde następne wydanie jest gorsze. bluetooth nie działa, mozo i services także. spore zużycie zasobów (point 2.3 o 1/4 mniej). jeżeli rozważać tylko nowszy sprzęt, to pomysł niezły – backportowany stabilny Debian, ale wykonanie do kitu.
w wersji mate brak też vlc. brak LO, to dla jednych wada, dla drugich zaleta (nie wiem, która wersja by się zainstalowała, bo w stabilnym repo jest 3.5, w backportach 4.1). dzięki temu bezproblemowo można zainstalować openoffice’a.
ciężko znaleźć coś lepszego z mate właśnie od pointa. dodatkowo, point pozwala na większą elastyczność. chociażby wybór jądra. albo standardowo, albo backport.