Świat

TOR Browser 12.0

Została wydana nowa wersja przeglądarki internetowej TOR Browser 12.0. Aplikacja bazuje teraz na Firefox 102.5.0 ESR, aktualnej wersji o wydłużonym wsparciu technicznym.

Wsparcie dla ustawień językowych w jednym pakiecie

Wcześniej, jeśli chciałeś używać przeglądarki Tor Browser na komputerze w języku innym niż angielski, musiałeś znaleźć i pobrać jedną z pasujących wersji językowych ze strony pobierania. Zmiana języka po zainstalowaniu przeglądarki Tor Browser również nie była łatwym zadaniem i wymagałaby albo dodania nowego pakietu językowego do istniejącej instalacji, albo ponownego pobrania przeglądarki Tor Browser od podstaw.

Obecnie przeglądarka Tor w wersji desktopowej jest teraz wielojęzyczna, co oznacza, że wszystkie obsługiwane języki są teraz zawarte w jednym pakiecie. W przypadku nowych użytkowników Tor Browser 12.0 zaktualizuje się automatycznie po uruchomieniu, aby dopasować język systemu. Jeśli dokonałeś aktualizacji z przeglądarki Tor 11.5.8, przeglądarka spróbuje zachować wcześniej wybrany język wyświetlania.

Natywna obsługa Apple Silicon

Przeglądarka Tor 12.0 obsługuje teraz natywnie Apple Silicon. Podobnie jak podejście Mozilli do Firefoksa, deweloperzy TOR Browser zdecydowali się na Universal Binary – co oznacza, że zarówno kompilacje x86-64 (tj. zgodne z Intelem), jak i ARM64 (tj. kompatybilne z Apple Silicon) są pakowane razem z poprawną wersją wybieraną automatycznie podczas uruchamiania.

Domyślnie tylko HTTPS dla Androida

W lipcu udostępniono aktualizację dotyczącą przeglądarki Tor dla Androida. Od początku roku programiści TOR Browser ciężko pracowali nad wznowieniem regularnych aktualizacji dla Androida, poprawą stabilności aplikacji i nadrobieniem cyklu wydawniczego Fenixa (Firefoxa na Androida).

Następną fazą planu dla Androida jest rozpoczęcie przenoszenia wybranych funkcji o wysokim priorytecie, które zostały niedawno uruchomione na komputery stacjonarne, na Androida – zaczynając od domyślnego włączenia trybu HTTPS-Only. Ta zmiana pomoże zapewnić taki sam poziom ochrony przed atakami polegającymi na usuwaniu SSL przez złośliwe przekaźniki wyjściowe, jaki wprowadziliśmy w przeglądarce Tor 11.5 dla desktopów.

Nadaj priorytet witrynom .onion dla Androida

Kolejnym małym, ale potężnym ulepszeniem przeglądarki Tor Browser 12.0 dla Androida jest opcja „nadawania priorytetu witrynom .onion”, jeśli są dostępne. Po włączeniu zostaniesz automatycznie przekierowany do pasującej witryny .onion dla dowolnej witryny internetowej, która ma skonfigurowaną funkcję Onion-Location — co pomoże Ci odkryć nowe witryny .onion w środowisku naturalnym.

Możesz włączyć opcję „Nadaj priorytet witrynom .onion” w sekcji Prywatność i bezpieczeństwo w menu Ustawienia przeglądarki Tor dla Androida. Należy pamiętać, że ta aktualizacja nie zawiera fioletowego przycisku „.onion dostępny” na pasku adresu, który nadal jest unikalny dla przeglądarki Tor na komputer.

Co więcej…

12.0 to pierwsza stabilna wersja przeglądarki TOR, która obsługuje język albański (sq) i ukraiński (uk).

Zostały również wprowadzone różne zakulisowe ulepszenia funkcji, takie jak uruchamianie TOR-a (która uruchamia TOR-a w przeglądarce TOR), którego kod przeszedł znaczną refaktoryzację. W związku z tym, jeśli uruchomisz niestandardową konfigurację przeglądarki TOR (na przykład używając TOR-a systemowego w połączeniu z przeglądarką TOR lub bardzo szczególne ustawienia sieciowe) i napotkasz nieoczekiwany komunikat o błędzie podczas uruchamiania TORa – zgłoś problem w Repozytorium TOR-a Gitlab.

Wreszcie, funkcja letterboxingu przeglądarki TOR otrzymała szereg drobnych ulepszeń w zakresie wygody użytkownika, w tym między innymi naprawę potencjalnych wycieków i obejść, usunięcie granicy 1 piksela w pełnoekranowych filmach i całkowite wyłączenie tej funkcji na zaufanych stronach, takich jak Connect do ekranu TOR-a.

Źródło: blog.torproject.org/new-release-tor-browser-120/

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.