TOP

TOP 20 dystrybucji Arch Linux 2023

Ostatnia aktualizacja: 20 sierpnia 2024, 22:51

TOP 20 najpopularniejszych dystrybucji Linux bazujących na Arch Linux 2023 roku na portalu Linuxiarze.pl

Zestawienie najpopularniejszych dystrybucji Linux zbudowanych na Arch Linux w 2023 roku ma charakter poglądowy i opiera się na odsłonach stron użytkowników portalu Linuxiarze.pl. W zestawieniu były brane pod uwagę strony dystrybucji, pobierania, poradniki instalacji oraz komentarze.

Weź pod uwagę, iż poniższy ranking zawiera również projekty nierozwijane, lecz wciąż wzbudzające zainteresowanie naszych użytkowników.

Arch Linux został stworzony w 2002 roku przez Judda Vineta na bazie dystrybucji CRUX.
W systemie brak graficznych konfiguratorów, lecz nie przeszkadza to w jego swobodnym zarządzaniu.

1. Manjaro Linux
manjaro linux

Manjaro Linux to dystrybucja typu Live zbudowana na Arch Linux i skierowana do użytkowników komputerów osobistych. Manjaro Linux oferowany jest w wersjach z pulpitami: Xfce, KDE i GNOME.
Pobierz

2. CachyOS
cachyos 221119

CachyOS to dystrybucja systemu Linux oparta na Arch Linux z zaawansowanymi optymalizacjami i wieloma architekturami zapewniającymi najwyższą jakość komputerów stacjonarnych. CachyOS posiada wsparcie dla systemu plików: btrfs, zfs, wew4, xfs, f2fs.
Pobierz

3. ArchBang
archbang 2022.05.14

ArchBang jest dystrybucją typu Live zbudowaną na Arch Linux. System używa lekkiego menadżera okien Openbox i jest dystrybucją ciągłą (rolling release) tak samo jak jego pierwowzór. Oznacza to, iż nie wymaga przeinstalowywania do nowszej wersji – wystarczy wykonywać regularne aktualizacje wszystkich pakietów.
Pobierz

4. StormOS
stormos 2021

StormOS to przyjazna dla początkujących dystrybucja oparta na Arch Linux, stworzona przez Bena Fitzpatricka, silent robot, seeker, rayzer1981, yugiohmaster88, eznix, TJ wolf i guinn alverson jr.
Pobierz

5. BlueStar Linux
bluestar 2020.01.07

BlueStar Linux jest dystrybucją Linuksa zbudowaną na pakietach Arch Linux. BlueStar Linux dostępny jest dla maszyn 32 oraz 64 bitowych. Developer udostępnia standardowe obrazy iso oraz osobne dla maszyn wyposażonych w zintegrowane układy GMA3600 (Intel Graphics Media Accelerator). Domyślnym pulpitem jest KDE.
Pobierz

6. ArcoLinux
arco linux

ArcoLinux (poprzednio: ArchMerge) to dystrybucja systemu Linux bazująca na Arch Linux. ArcoLinux został utworzony w celu umożliwienia nauki / rozwijania umiejętności związanych z Linuksem. System live wyposażony jest w 3 pulpity: Openbox, i3 oraz Xfce, jak również w szeroki zestaw aplikacji z różnych kategorii.
Pobierz

7. Salient OS
salient os

Salient OS to oparta na Arch Linux dystrybucja przeznaczona dla entuzjastów multimediów oraz gier, rozwijana w modelu rozwojowym ciągłym. System jest skonfigurowany z różnymi aplikacjami, aby pomóc użytkownikowi szybko rozpocząć używanie Salient OS, bez konieczności samodzielnego pobierania dodatkowych aplikacji.
Pobierz

8. Arch Linux
arch linux

Arch Linux został stworzony w 2002 roku przez Judda Vineta na bazie dystrybucji CRUX.
W systemie brak graficznych konfiguratorów, lecz nie przeszkadza to w jego swobodnym zarządzaniu. Używa pakietów „tar.xz” nadzorowanych przez zarządcę pakietów Pacman.
Możliwa jest również instalacja pakietów źródłowych za pomocą ABS (Arch Linux Build System).
Pobierz

9. Mabox Linux
mabox

Mabox Linux to dystrybucja systemu Linux bazująca na Manjaro. Inspirowana przez Crunchbang/Bunsenlabs, używa lekkiego i szybkiego menedżera okien Openbox. Openbox w Maboxie jest w pełni skonfigurowany i nadaje się do natychmiastowego użytku.
Pobierz

10. Garuda Linux
garuda linux

Garuda Linux to dystrybucja ciągła oparta na Arch Linux. W przeciwieństwie do Arch Linux, Garuda Linux jest dostarczany z graficznym instalatorem (Calamares) dla łatwej instalacji oraz innymi graficznymi narzędziami do zarządzania systemem.
Pobierz

11. Artix Linux
artix linux

Artix to dystrybucja systemu Linux bazująca na Arch Linux. Zasadniczą różnicą pomiędzy Arch Linux i jego remiksami a Artix jest usunięcie systemd i zastąpienie go przez OpenRC.
Pobierz

12. Calam Arch Installer
calam arch installer

Calam Arch Installer do dystrybucja systemu Linux, bazująca i w pełni kompatybilna z Arch Linux. Calam Arch Installer dostarcza Arch Linux w postaci live iso wraz instalatorem Calamares, który umożliwia zainstalowanie Arch Linux na dysku komputera.
Pobierz

13. ChimeraOS
chimeraos

ChimeraOS to oparty na Linuksie system operacyjny dla komputerów PC, zaprojektowany z myślą o korzystaniu z konsoli do gier. ChimeraOS działa w trybie Steam Big Picture, dzięki czemu możesz grać w większość gier zapisanych w swojej bibliotece Steam, ale także umożliwia instalowanie i granie w wiele gier innych niż Steam za pośrednictwem wbudowanej aplikacji internetowej Chimera.
Pobierz

14. Athena OS
athena os 2023.01.23

Athena to projekt mający na celu zbudowanie nowej koncepcji systemu operacyjnego służącego do testów penetracyjnch. Nazwa projektu pochodzi od imienia Ateny, starożytnej bogini kojarzonej z mądrością, rzemiosłem i sztuką wojenną.
Pobierz

15. EndeavourOS
endeavour

EndeavourOS to dystrybucja Linuksa w wersji ciągłej (rolling) oparta na Arch Linux. Projekt ma być duchowym następcą Antergos – zapewniając łatwą konfigurację i wstępnie skonfigurowane środowisko pulpitu na bazie Arch.
Pobierz

16. Antergos
antergos 2015

Antergos to nowoczesna dystrybucja Linuksa zbudowana na Arch Linux. Jest kontynuacją projektu Cinnarch, który został zakończony na przełomie kwietnia i maja 2013 roku. Antergos oferuje pulpity Cinnamon, GNOME, KDE, MATE, Openbox oraz Xfce. Projekt zakończony w 2019 roku.
Pobierz

17. Ezarcher
ezarcher

Ezarcher Linux to w pełni funkcjonalna, desktopowa dystrybucja bazująca na Arch Linux. System Live jest dostarczany z wieloma popularnymi pakietami oprogramowania i narzędziami do instalacji Arch Linux na lokalnej maszynie.
Pobierz

18. ArchLabs
archlabs

ArchLabs to dystrybucja systemu Linux stworzona przez dwóch miłośników BunsenLabs i Arch Linux. Celem twórców dystrybucji było połączenie wyglądu BunsenLabs i systemu bazowego Arch Linux, z uwzględnieniem najnowszych wersji pakietów, szybkości, prostoty, menadżera pakietów Pacman, i oczywiście Arch User Repository (AUR).
Pobierz

19. Archman
null

Archman GNU/Linux to dystrybucja Linux oparta na Arch Linux. System wyposażony jest w instalator Calamares oraz oferuje pre-konfigurowane pulpity, takie jak: Xfce, Budgie i Deepin.
Pobierz

20. Reborn OS
reborn os

Reborn OS to dystrybucja Linux bazująca na Antergos, a w dalszej kolejności na Arch Linux. Głównym zamierzeniem twórców systemu jest dostarczenie w pełni skonfigurowanego systemu operacyjnego bazującego na Arch Linux z możliwością łatwej instalacji na dysku twardym komputera.
Pobierz

This post is also available in English: https://linuxchannel.org/top-20-arch-distros-2023/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

3 komentarze do “TOP 20 dystrybucji Arch Linux 2023

  • cachyos u mnie wychodzi na nr 1, jako najlepszy linux do zastosowań ogólnych. minus to shell -fish ale tylko konfiguracja, ale system jest wydajny, mate wybieram, podoba ni się wsparcie gui , ints. dnsCrypt, fajna modyfikacja ffoxa-cachyfox, jako nieliczny wykrywa bardzo dobrze różne wifi usb, bluetooth, łatwa obsługa wielu jąder, fajne w gui Tweaksy np. reinstal all packages przy czym zero błędów w dmesg. A i rada nie stosować nvfidi.. za tydzień kupuję nowego laptopa i chyba cachyos wyprzedza EndeavourOS. Przetestuję virtualizację, wybrałem lapka z 16 cpu..Nakręcę review na youtubie..

    Odpowiedz
  • EndeavourOS chyba jest na distrowatch nr 1. Używam od roku, na 2 laptopach z grubem, a na 3 systemd start. Każdy laptop inny, nowy gemingowy (graphichybryda, 8cpu AMD), asusX555 i7 też hybryda ale z 2013, i zwykły intal HP . tylko 2 razy w tym okresie po upgrade wywaliło gruba.
    Ale metodą arch-chroot 5 minut i po naprawie. Preferuję btrfs+dmcrypt lux, ale ext4 też stosuję.
    Brakuje XeroLinuxa, na pewno wyróżnia go liczba aliasów.
    Planuję postawić webserver+ftp na jakimś archu do którego przyłączyć swojego lokalnego NASa
    (xigmanas) i IPFire. Mam nieużywane łącze które się marnuje.
    CachyOS fajny ale uruchomcie np. rkhunter – pluje warningami chodź działa.
    XFCE lub MATE jeśli używam VM, KDE plasma do normalnej pracy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Skip to content