TOP

TOP 10 Debian GNU/Linux 2023

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia 2023, 09:28

TOP 10 najczęściej odwiedzanych dystrybucji Linux bazujących na systemie operacyjnym Debian GNU/Linux w 2023 roku na portalu Linuxiarze.pl

Poniższe zestawienie najpopularniejszych dystrybucji Linux bazujących na Debianie w 2023 roku ma charakter czysto poglądowy i opiera się na odsłonach stron użytkowników portalu Linuxiarze.pl. W zestawieniu były brane pod uwagę strony dystrybucji, pobierania, poradniki instalacji oraz komentarze.

Z Wikipedii:
Debian – projekt wolnej dystrybucji systemu operacyjnego GNU/Linux oraz GNU/kFreeBSD realizowany przez ochotników na całym świecie. Wewnątrz Debiana istnieją również projekty, mające na celu stworzenie dystrybucji systemu GNU/Hurd, inne odmiany BSD, a nawet dystrybucji wolnego oprogramowania na platformę Windows.

1. Debian GNU/Linux
debian 12 xfce
Projekt Debian powstał w 1993 roku i został zapoczątkowany przez Iana Murdocka a jego aktualna stabilna wersja to „Jessie”. Oprócz wersji stabilnej jest równocześnie rozwijana wersja testowa, niestabilna oraz eksperymentalna, która nie jest przeznaczona do użytku.
Pobierz

2. Linux Mint Debian Edition (LMDE)
lmde 2017
Linux Mint Debian Edition (LMDE) jest zbudowany na pakietach Debiana z gałęzi testowej. Tak samo jak wersja oparta na Ubuntu zawiera domyślnie zainstalowane nie-wolne kodeki i sterowniki, dzięki którym początkujący użytkownik nie ma problemu z odtworzeniem popularnych plików audio i wideo.
Pobierz

3. SparkyLinux
sparky 7 xfce
SparkyLinux to dystrybucja Linuksa zbudowana na Debianie. Posiada preinstalowany bogaty zestaw programów, kodeków i wtyczek umożliwiający swobodną pracę na komputerze. Pierwsza wersja oznaczona numerem 1.0 o nazwie kodowej „Venus” zbudowana była na stabilnej gałęzi Debiana 6 „Squeeze”.
Pobierz

4. antiX
antix 23
antiX to dystrybucja Live przeznaczona na starsze komputery. Domyślny pulpit systemu to IceWM. Z założenia antiX ma dostarczać lekki, lecz w pełni funkcjonalny system operacyjny. Do wersji 11 antiX bazował na SimplyMepis. Od wersji 12, antiX zbudowany jest od podstaw na pakietach Debiana z gałęzi stabilnej.
Pobierz

5. MX
mx 23
MX to dystrybucja systemu Linux zbudowana na bazie antiX-a. System domyślnie używa pulpitu Xfce. Projekt jest rozwijany we współpracy ze społecznością dystrybucji Mepis.
Pobierz

6. Slax
slax 9
Slax jest dystrybucją Linuksa zbudowaną na Slackware przez Tomáša Matějíčeka. System zbudowany jest z modułów, które można dodawać lub usuwać co ma wpływ na szybkość działania systemu. Począwszy od wersji 9.2.1, Slax bazuje również na Debianie.
Pobierz

7. Deepin
deepin 15
deepin (poprzednio: Deepin, Linux Deepin, Hiweed GNU/Linux, Hiwix) to dystrybucja Linuksa oparta na Ubuntu, która ma na celu dostarczenie eleganckiego i przyjaznego dla użytkownika systemu operacyjnego. System rozwijany jest od 2004 roku i oryginalnie rozpoczął swój żywot jako Hiwix 0.1 w lutym 2004 roku. Bazował wtedy na Morphix i wyposażony był w menadżera okien IceWM.
Pobierz

8. Tails
tails 5
Tails (The Amnesic Incognito Live System) jest dystrybucją Linuksa typu Live, służącą do bezpiecznego i anonimowego korzystania z internetu. Zbudowany został na Debianie z gałęzi stabilnej. System jest kontynuacją projektu Incognito LiveCD, który oparty był o Gentoo Linux.
Pobierz

9. GParted Live
gparted livecd
GParted (GNOME Partition Editor) jest narzędziem do zarządzania partycjami dysku. Program umożliwia tworzenie, kopiowanie, odczytywanie, usuwanie, przesuwanie oraz zmianę rozmiaru partycji. Obsługuje wiele typów systemów plików, np. Btrfs, ext2, ext3, ext4, FAT16, FAT32, HFS, HFS+, JFS, SWAP, NTFS, Reiser4, ReiserFS, UFS i XFS.
Pobierz

10. Clonezilla Live
clonezilla live
Clonezilla jest specjalistyczną dystrybucją Linuksa działającą w trybie live, która umożliwia wykonanie kopii całego systemu lub poszczególnych katalogów oraz ich przywrócenie. Wersja główna zbudowana jest na niestabilnej gałęzi Debiana „Sid” a wersja alternatywna bazuje na Ubuntu.
Pobierz

 
This post is also available in English: https://linuxchannel.org/top-10-debian-2023/

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.