ToAruOS 2.0

Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia 2022, 10:50

Kevin Lange poinformował o wydaniu nowej wersji ToAruOS 2.0.

ToaruOS (znany również jako ToAruOS lub と あ る OS; „toaru” to po japońsku w przybliżeniu odpowiednik słowa „pewny”) to hobbistyczny system operacyjny oraz jądro, opracowane w dużej mierze niezależnie (w szczególności w przeciwieństwie do większości nowoczesnych systemów operacyjnych, które są oparte na istniejących kodach źródłowych) autorstwa Kevina Lange.

ToaruOS 2.0 składa się z kilku komponentów:
– Misaka, jądro obsługujące SMP dla x86-64. Misaka jest głównym celem tego wydania, ponieważ zastępuje starsze jądro „toaru32” z 1.x.
– Yutani system okien, który jest podstawową częścią ToaruOS od samego początku jego rozwoju, a to wydanie wprowadza szereg ulepszeń do protokołu okienkowego i implementacji kompozytora.
– Kuroko, interpretowany język programowania ze skompilowanym kodem bajtowym. Kuroko po raz pierwszy pojawił się w ToaruOS 1.14 jako zamiennik dla Pythona i znacznie się poprawił od czasu swojego debiutu.
– Bim, inspirowany Vim-em edytor kodu z podświetlaniem składni i wtyczkami obsługiwanymi przez Kuroko. Cały kod napisany dla ToaruOS w ciągu ostatnich kilku lat został napisany w Bim.
– Aplikacje graficzne dla Yutani, w tym przeglądarka plików, emulator terminala, panel oparty na widżetach i menedżer pakietów.
– Ogromna kolekcja narzędzi terminalowych, w tym duży podzbiór standardowych narzędzi POSIX.
– Biblioteka ToaruOS libc, implementacja standardowej biblioteki C, która obsługuje znaczną liczbę złożonych portów.
– Pełny zestaw bibliotek przestrzeni użytkownika zapewniający obsługę obrazów PNG i JPEG, czcionek TrueType i nie tylko.
– Dynamiczny linker (ld.so).
– Zestaw bootloaderów dla systemów BIOS i EFI.

Domyślna konfiguracja uruchomi sesję użytkownika 'local’. Hasło do tego konta jest 'local’ i można używać polecenia sudo. Po wyświetleniu monitu o hasło przez narzędzia graficzne sudo lub wiersza poleceń wpisz 'local’.

Obraz systemu live dla architektury 64 bitowej można pobrać z naszego portalu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.