Aktualności

siduction 2021.1.0

Ostatnia aktualizacja: 30 kwietnia 2022, 16:56

Ferdinand Thommes poinformował o wydaniu Siduction 2021.1.0 o nazwie kodowej „C-Blues”.

Siduction jest społecznościowym forkiem dystrybucji aptosid i bezpośrednio bazuje na pakietach Debiana z gałęzi niestabilnej „Sid”.

siduction 2021.1.0 oferowany jest w kilku wersjach do wyboru: KDE Plasma 5.20.5, LXQt 0.16.0-1, Cinnamon 4.8.6, Xfce 4.16, Lxde 10 + nmu1, Xorg i noX. GNOME i MATE tym razem nie udało się wydać, może kiedyś wrócić lub nie. Oczywiście nadal można je zainstalować z repozytorium.

Wydane obrazy są migawką niestabilnej wersji Debiana, która nosi nazwę Sid, z dnia 2021-02-07. Są one wzbogacone o przydatne pakiety i skrypty, instalator oparty na Calamares i niestandardową, poprawioną wersję jądra Linuksa 5.10.15, Systemd ma 247.3.

Plazma jest nadal główną ofertą, która w ostatnich latach poczyniła niesamowity postęp. System dysponuje najnowszymi dodatkami, które pojawią się w Plasmie 5.21 za kilka tygodni, jak nowy monitor systemu, który będzie następcą ksysguarda i Conference Companion Kongress. Ponadto, po latach tworzenia, w końcu jest kio-fuse.

Ta ostatnia pozwala na montowanie zdalnych katalogów w hierarchii głównej lokalnego systemu plików, eksponując w ten sposób możliwości dostępu KDE, takie jak SSH, SAMBA / Windows, FTP, TAR / GZip / BZip2, WebDav i inne, do aplikacji zgodnych z POSIX, takich jak Firefox, OpenOffice, aplikacje GNOME, narzędzia powłoki i nie tylko. Całkiem poręczne narzędzie.

Edycje Xorg i noX zawierają nowe narzędzie do łączenia urządzeń bezprzewodowych. Demon sieci bezprzewodowej Intels iNet (iwd) wysyła WPA-Supplicant na zasłużoną emeryturę. Dziesięciokrotnie mniejszy i dużo szybszy, następcą będzie iwd. Jeśli chcesz, możesz użyć iwd w innych edycjach, samodzielnie lub w programie Network-Manager. Więcej informacji można znaleźć w wiki Arch Linux.

Dlaczego nie było wydania od 2018 roku?
Kiedy wybuchła pandemia, deweloperzy byli na wczesnym etapie przygotowań do nowej wersji. Zmiany dotyczyły głównie infrastruktury. Wkrótce potem, około kwietnia 2020 roku, Alf (agaida), główny programista, zniknął z powierzchni ziemi i od tamtej pory nikt o nim nie słyszał.

Obecnie instalator nie oferuje opcji rezygnacji dla pakietów, które nie są zgodne z DFSG, Wytycznymi Debiana dotyczącymi wolnego oprogramowania. Oznacza to, że niewolne pakiety, takie jak niewolne firmware, zostaną domyślnie zainstalowane w systemie. Polecenie vrms wyświetli listę tych pakietów. Możesz usunąć niepożądane pakiety ręcznie lub usunąć je wszystkie, wydając polecenie 'apt purge $(vrms -s)’ przed lub po instalacji. W przeciwnym razie skrypt remove-nonfree może to zrobić za Ciebie.

Siduction 2021.1.0 dostępny jest tylko w wersji dla maszyn 64 bitowych.

Obrazy systemu Live 64 bit można pobrać z naszego portalu

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.