Hosting stron www. Wydajny i tani hosting I Forpsi.pl | Forpsi.pl

ŚwiatWiadomości Prasowe

Sektor finansowy w Polsce walczy z długiem technologicznym i wdraża chmurę

Ostatnia aktualizacja: 9 grudnia 2024, 13:55

Niemal co piąta (19%) polska firma z sektora finansowego postrzega cyfrową transformację jako sposób na nadrabianie zaległości technologicznych – wynika z raportu EY1. Połowa liczy, że cyfryzacja pozwoli im zmniejszyć koszty prowadzenia działalności, a 40% chce w ten sposób zwiększyć produktywność. Technologie, w które polskie przedsiębiorstwa finansowe będą inwestować najwięcej w ciągu najbliższego roku, to m.in. chmura (39%) i automatyzacja (38%). Aby jednak przyniosły one korzyści, firmy muszą pozbyć się długu technologicznego.

Z badania Red Hat Global Tech Trends 20242 wynika, że prawie co trzecia firma na świecie (29%) boryka się z przestarzałymi systemami IT, które nie nadążają za ich potrzebami. Brak regularnej modernizacji infrastruktury zwiększa koszty jej utrzymania. Podnosi także ryzyko awarii i utrudnia dostosowanie się do nowych standardów bezpieczeństwa, takich jak dyrektywa NIS2 czy unijne rozporządzenie DORA (obejmujące sektor finansowy), które zacznie obowiązywać w Polsce od 18 stycznia 2025 roku.

Przestarzałe systemy IT kulą u nogi

Narastający dług technologiczny to również duża przeszkoda w rozwijaniu innowacyjności firmy i wdrażaniu automatyzacji czy chmury. Przedsiębiorstwa korzystające z przestarzałych rozwiązań IT często pracują na złożonych, dostosowanych pod ich potrzeby biznesowe systemach on-premise (lokalnych). Proces przeniesienia tych systemów do chmury wymaga niekiedy kosztownej i czasochłonnej modernizacji, a także budzi obawy o utratę kompatybilności, przestoje w działalności lub utratę kontroli nad danymi. W efekcie firmy zwlekają z wdrożeniem chmury, narażając się tym samym na utratę przewagi konkurencyjnej w branży. Niestety, dług technologiczny od czekania nie staje się mniejszy.

Wyjściem z tej sytuacji jest opracowanie przemyślanej strategii modernizacji środowiska IT, która w bezpieczny i niezakłócający codziennego funkcjonowania sposób pozwoli stworzyć nowoczesny, elastyczny oraz przygotowany na innowacje ekosystem technologiczny. Takie podejście przyjęła m.in. spółka windykacyjna B2 Impact (wcześniej Ultimo) z Wrocławia, zajmująca się zarządzaniem wierzytelnościami, która w projekcie modernizacji IT wykorzystała rozwiązania Red Hat.

Akcja: modernizacja

Firma potrzebowała unowocześnić swoją infrastrukturę IT tak, by lepiej wspierała jej transformację cyfrową i umożliwiała szybkie wdrażanie nowych rozwiązań. W ramach projektu zmodernizowała dwa centra danych (m.in. ich wyposażenie), ograniczając liczbę używanych sprzętów na rzecz wprowadzonych maszyn wirtualnych. Dzięki temu zmniejszyła liczbę fizycznych serwerów z 46 do 18. Pozwoliło to 4-krotnie zwiększyć wydajność niektórych środowisk produkcyjnych, a także zoptymalizować koszty związane z budową i utrzymaniem nowej infrastruktury IT.

Zmiany objęły również obszar cyberbezpieczeństwa firmy. Aby jeszcze lepiej odpowiedzieć na wymagania stawiane przez unijne regulacje NIS2 i DORA, spółka wdrożyła model zerowego zaufania (Zero Trust), który wymusza stałą i wielopoziomową autoryzację dostępu do zasobów. Opracowano także nową politykę odzyskiwania danych po awarii (Disaster Recovery), dzięki której proces przełączania między podstawowym a zapasowym centrum danych skrócił się do mniej niż 30 minut i teraz odbywa się automatycznie.

W gotowości do chmury

Modernizacja infrastruktury IT to ważny krok na drodze do transformacji cyfrowej biznesu w kierunku chmury hybrydowej i rozwiązań cloud-ready, czyli przystosowanych do działania w środowisku chmurowym. Jednym z elementów wspierających ten cel jest wykorzystanie modelu infrastruktury jako kodu (Infrastructure as a Code, IaC). To trend, który zyskuje na popularności zarówno w Polsce, jak i na świecie. Trzy na dziesięć (30%) firm badanych przez Red Hat globalnie planuje w ciągu najbliższego roku zainwestować w rozwój IaC.

Bazujące na modelu opisowym (czyli na kodzie) wdrażanie środowisk IT znacząco podnosi szybkość i wydajność wykonywanych procesów. Pozwala przy tym dynamicznie skalować biznes i optymalizować koszty, a także automatyzować zarządzanie infrastrukturą IT w chmurze. W ten sposób infrastruktura może być uruchamiana, zamrażana lub zwalniana w oparciu o aktualne zapotrzebowanie. Dla firm z branży finansowej, które chcą się rozwijać i dążyć do większego wykorzystania potencjału chmury, jest to ogromna zaleta.

Wojciech Furmankiewicz, dyrektor Red Hat ds. technologii i rozwiązań w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

Raport: Cyfrowa transformacja 2024:
www.ey.com/pl_pl/insights/digital-first/cyfrowa-transformacja-2024

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Skip to content