Robotyzacja procesów biznesowych – kto powinien się nią zainteresować?
Ostatnia aktualizacja: 10 kwietnia 2024, 16:45
RPA, czyli robotyzacja procesów biznesowych, to wyjątkowe rozwiązanie technologiczne, które stanowi dla przedsiębiorstw niesamowitą szansę na znaczącą poprawę swojej sytuacji. Polega to na tym, iż praca ludzi zostaje zastąpiona pracą robotów we wszelkiego rodzaju powtarzalnych i czasochłonnych zadaniach. Jak dokładnie wygląda proces implementacji robotyzacji przedsiębiorstw? Kto powinien się koniecznie zdecydować na omawiane rozwiązanie? Szczegółowe porady prezentujemy w poniższym poradniku. Zapraszamy do wnikliwej lektury.
Robotic Process Automation, czyli RPA. Co to jest?
Robotic Process Automation, w skrócie RPA, to pojęcie oznaczające robotyzację procesów biznesowych. Jest to wyjątkowa technologia służąca do znaczącego usprawnienia realizacji powtarzalnych zadań w obrębie przedsiębiorstwa. Najważniejszym wyróżnikiem tego rozwiązania jest fakt, iż zadania, które dotychczas wykonywali ludzie, są realizowane przez starannie zaprogramowane roboty, boty lub wirtualnych asystentów.
Dzięki RPA można realizować tak naprawdę ogromną liczbę procesów – najważniejsze jest jednak spełnienie jednego, niezwykle istotnego warunku. Chodzi o to, by czynności opierały się na powtarzalnych sekwencjach. Każdy z robotów wykorzystywany w ramach RPA jest uprzednio bardzo starannie programowany. W trakcie pracy wykonują też one szereg obliczeń – jest to szczególnie istotne, ponieważ tylko wtedy mamy pewność, że będą one wykonywać powierzone im zadania z największą dokładnością i pieczołowitością. Więcej szczegółowych informacji na temat korzyści wynikających ze wprowadzenia rozwiązań w zakresie robotyzacji można znaleźć na mindboxgroup.com/pl/autonomous-enterprise/.
Implementacja robotyzacji procesów biznesowych w praktyce – jak to wygląda?
Robotyzacja polega na zaimplementowaniu odpowiednio przygotowanego oprogramowania, którego zadaniem jest oczywiście zastąpienie ludzi w wykonywaniu codziennych, powtarzalnych obowiązków. Roboty są najczęściej specjalnymi software’ami, które projektuje się z wykorzystaniem odpowiednich aplikacji.
Wszystkie poszczególne kroki robotów w ramach ich pracy na poszczególnych stanowiskach muszą być bardzo szczegółowo zaplanowane. Do tego celu często stosowana jest sztuczna inteligencja (ang. artiffical intelligence) oraz uczenie maszynowe (ang. machin learning). Zastosowanie wskazanych technologii powoduje, że robot pracuje znacznie efektywniej i jest w stanie, wraz z upływem czasu, „uczyć się” na swoich błędach. Ogromnym udogodnieniem dla pracowników sprawujących nadzór nad robotami jest fakt, iż możliwe jest obserwowanie wszelkiego rodzaju czynności przez nich podejmowanych poprzez wykorzystanie interfejsu użytkownika.
Do jakich zadań warto wprowadzić elementy robotyzacji procesów biznesowych?
Liczba możliwości w zakresie wykorzystania robotyzacji procesów biznesowych jest naprawdę ogromna. Omawianą technologię można na przykład wykorzystać w działach takich jak księgowość czy administracja – w takim przypadku robot może zostać wykorzystany podczas sporządzania listy płac, prowadzenia procesów rekrutacyjnych czy wykonywaniu innych, prostych czynności, które często się powtarzają.
Roboty mogą też być wykorzystywane w marketingu, np. do prowadzenia komunikacji z zainteresowanymi klientami. Najczęściej pełnią oni rolę wirtualnych asystentów, dzięki którym proces robienia zakupów przebiega szybciej i sprawniej. Wiele firm wykorzystuje też roboty w dziale IT – są one w stanie pisać kod oraz identyfikować błędy.
Co można osiągnąć dzięki robotyzacji?
Wprowadzenie robotyzacji może doprowadzić do wielu pozytywnych efektów dla przedsiębiorstwa, takich jak wzrost poziomu sprzedaży, poprawa zadowolenia klientów, ograniczenie kosztów, skrócenie czasu realizacji dostaw czy odciążenie pracowników w wykonywaniu powtarzalnych czynności.
Jedną z renomowanych firm, która oferuje wsparcie we wdrożeniu rozwiązań w zakresie robotyzacji procesów biznesowych, jest Mindbox. Dokładne informacje na temat jej oferty dostępne są na mindboxgroup.com/pl/