Aktualności

Raspberry Pi OS 2021-10-30

Ostatnia aktualizacja: 28 kwietnia 2022, 12:40

Została wydana nowa wersja Raspberry Pi OS 2021-10-30.

Raspberry Pi OS (poprzednio: Raspbian) to otwarto-źródłowa dystrybucja Linux bazująca na systemie operacyjnym Debian GNU/Linux. Został zoptymalizowany do działania na urządzeniu Raspbery Pi (na procesorze armhf). Pierwsze wydanie systemu miało miejsce w czerwcu 2012 roku.

Raspberry Pi OS 2021-10-30 bazuje na Debian 11 „Bullseye” i oferuje m.in.:

Wszystkie komponenty i aplikacje desktopowe korzystają teraz z wersji 3 zestawu narzędzi interfejsu użytkownika GTK+. GTK+3 usunęło kilka przydatnych funkcji, co wymagało znalezienia obejścia wielu z nich.
Zauważysz kilka zmian w widżetach – najbardziej oczywistym jest nowy wygląd interfejsów z zakładkami.

Jedną ze zmian spowodowanych przejściem na GTK+3 jest to, że Raspberry PI OS używa teraz nowego menedżera okien, zwanego mutter, zamiast menedżera okien openbox używanego w poprzednich wydaniach.

GTK+3 opiera się na menedżerze okien, który zaokrągla rogi podpowiedzi; w GTK+2 zostało to zrobione za pomocą hacka podobnego do tego, który był używany do tworzenia zaokrąglonych ram okiennych w openbox, ale zostało to usunięte w GTK+3. Mutter daje ładne animacje otwierania i zamykania okien oraz zapewnia cieniowanie za każdym obramowaniem okna; zmiany są subtelne, ale sprawiają, że pulpit wydaje się bardziej nowoczesny.

W tej wersji dodano do paska zadań menedżera powiadomień, z którego może korzystać pasek zadań i dowolne jego wtyczki, a także dostęp do niego za pośrednictwem innych aplikacji.

Powiadomienia są wyświetlane w oknach w prawym górnym rogu ekranu i są wyświetlane w porządku chronologicznym, z najnowszymi powiadomieniami wyświetlanymi u góry. Powiadomienia automatycznie wygasną i zostaną ukryte po piętnastu sekundach lub można je usunąć natychmiast, klikając w okno.

Kolejną nowością, która wykorzystuje system powiadomień, jest łatwy sposób na otrzymywanie informacji oraz instalowanie aktualizacji systemu i aplikacji.

Do tej pory wymagało to użycia apt w oknie terminala, ale teraz zostało zaktualizowane o bardziej przyjazny dla użytkownika interfejs graficzny, dostarczany jako nowa wtyczka na pasku zadań u góry ekranu.

W tej wersji opcje widoku w menedżerze plików zostały nieco uproszczone. W poprzedniej wersji można było wybrać jeden z czterech trybów – miniatury, ikony, małe ikony i lista.

Sterownik KMS (kernel modeetting), który był opcją eksperymentalną w poprzednich wydaniach, jest teraz standardowym sterownikiem wideo w tym wydaniu. KMS to standardowy mechanizm systemu Linux do kontrolowania połączenia z wyświetlaczem.

Sterownik używany przez Raspberry Pi do uzyskiwania dostępu do modułów kamer został zastąpiony przez libcamera, standardowe API Linuksa. Podobnie jak w przypadku zmiany sterownika wideo, oznacza to mniej zastrzeżonego kodu o zamkniętym kodzie źródłowym.

Obraz systemu dla architektury ARMHF można pobrać z naszego portalu

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Skip to content