Aktualności

Q4OS 4.6

Ostatnia aktualizacja: 28 kwietnia 2022, 12:47

Została wydana nowa wersja Q4OS 4.6r1 o nazwie kodowej „Gemini”.

Q4OS jest dystrybucją systemu Linux, bazującą na stabilnej gałęzi Debian GNU/Linux. Wyposażony jest klasyczny wygląd pulpitu Trinity Desktop Environment (TDE) wraz z kolekcją podstawowych aplikacji.

Q4OS 4.6 jest wersją LTS z długoterminowym wsparciem, która ma być obsługiwana przez co najmniej pięć lat z poprawkami bezpieczeństwa i aktualizacjami oprogramowania. Oprócz wielu znaczących ulepszeń i poprawek, Q4OS Gemini poprawia obsługę sprzętu, dzięki czemu system operacyjny jest bardziej stabilny i niezawodny.

Q4OS Gemini jest oparty na Debianie Bullseye 11 i Plasma 5.20, opcjonalnie na środowisku graficznym Trinity 14.0.10 i jest dostępny dla komputerów 64bit/x64 i 32bit/i686pae, a także dla starszych systemów i386 bez rozszerzenia PAE.

Desktop profiler, narzędzie Q4OS, obsługuje teraz niestandardowe profile, dzięki czemu użytkownik może eksportować bieżącą migawkę stanu pulpitu, modyfikować ją, a nawet samodzielnie tworzyć niestandardowe profile. Każdy profil jest importowalny, więc użytkownik może go zaimportować i zastosować później na innym sprzęcie, uzyskując unikalną możliwość łatwej instalacji i konfiguracji predefiniowanego zestawu aplikacji i pakietów. Innymi słowy, użytkownik może łatwo skonfigurować nową instalację systemu operacyjnego Q4OS i przygotować ją do pracy przy minimalnym wysiłku poinstalacyjnym. Ponadto każde środowisko graficzne może przechowywać własne profile aplikacji.

Jednym z konkretnych celów Q4OS jest możliwość utrzymywania zainstalowanych pulpitów Plasma i Trinity obok siebie. Użytkownicy mogą przełączać się między bardziej zaawansowaną Plazmą a wydajnym pulpitem Trinity. Oba pulpity mogą niezależnie współistnieć obok siebie i nie kolidować ze sobą. Plazma jest logicznym podstawowym wyborem dla większości użytkowników, więc jest uważana za opcję domyślną.

Obrazy live/install Q4OS dla maszyn klasy i686 oraz amd64 dostępne są do pobrania z naszego portalu

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.