PCLinuxOS 2013.02
Ostatnia aktualizacja: 15 maja 2022, 21:50
PCLinuxOS KDE i KDE MiniMe 2013.02 został wydany.
Dystrybucja PCLinuxOS została zapoczątkowana w 2003 roku bazując na niezależnych pakietach RPM tworzonych dla Mandrake Linux (obecnie: Mandriva) przez Billa Reynoldsa. Istotną zmianą w PCLinuxOS odróżniającą ją od Mandrivy jest zastosowanie systemu zarządzania pakietami APT i nakładki graficznej Synaptic znanych z Debiana.
PCLinuxOS KDE 2013.02 zawiera m.in.
– jądro Linux 3.2.18.2bfs
– środowisko graficzne KDE 4.9.5
– najnowszy pakiet sterowników NVIDIA
PCLinuxOS MiniMe posiada pulpit KDE i bardzo podstawowy zestaw programów.
Wersja DVD dostarcza dodatkowe narzędzia/aplikacje biurowe, audio, wideo, graficzne, internetowe, takie jak LibreOffice, Gimp, Skype, TeamViewer, Dropbox, VirtualBox, etc. Zawiera również dodatkowe sterowniki oraz narzędzia do konfiguracji urządzeń (karty graficzne, sieć, drukarki, skanery, etc.).
Wymagania sprzętowe:
– nowoczesny procesor Intel lub AMD
– minimum 512 MB pamięci RAM, rekomendowane 1 GB
– dysk twardy minimum 4 GB, rekomendowane 10 GB
– karta wideo: nVidia, ATI HD 4000 lub lepsza
– karta dźwiękowa: dowolna Sound Blaster, AC97 lub HDA
– napęd optyczny CD/DVD
Obrazy systemu dla maszyn 32 bitowych gotowe są do pobrania
Zobacz również :
Instalacja PCLinuxOS na dysku twardym
Instalacja PCLinuxOS MiniMe na pamięci USB
Zarządzanie pakietami PCLinuxOS
Aktualizacja PCLinuxOS do wyższej wersji
PCLinuxOS , długo utrzymywał się na moim scacjonarze .
Podobało mi się to , że mimo dużego monitora , świetnie sobie radził z grafiką i rozdziałką. Gdyby nie wrodzony talent do psucia i jakaś nieszczęsna aktualizacja (nie pamiętam nawet co się wtedy stało ) , miałbym go do dzisiaj i nie narzekał . Na tle innych KDE był najfajniejszy. Najbardziej ceniłem w nim znane mi już z ”debianopodobnych” komendy . Pozdro dla Siamera , który kawałek własnego kodu DNA tam zostawił 🙂
PCLinuxOS kiedys byl naprwde ciekawa dysrybucja (nie mowie ze nie jest teraz, poprostu juz nie uzywam). W latach 2008-2011 pomagalem budowac dla niej pakiety, testowac no i tworzylem tego ZEN-mini ale z czasem sie troszke zmienilo… jak chcecie nowa wersje ZEN-mini to szukajcie na linuxgator.org im oddalem ten projekt.
a co do samej dystrybucji PCLinuxOS to naprawde fajna dystrybucja dla poczatkujacych…
pozdrawiam…
PS. mala ciekawostko PCLinuxOS w dawnych latach charakteryzowal sie ciagloscia wydan (rolling release) czyli poprzez akualizacje mamy nowa wersje bez potrzeby reinstalacji systemu…
Tak, oczywiście!
Sorry SIAMER i dzięki za dobrą robotę!
„zrobiony przez „sirmacika” ”
Chyba masz na myśli siamera?
Od kilku lat używam PCLinOS. Wersja 2007.pl była chyba najlepiej dopracowaną, jak na tamte czasy. Potem używałem nastepnych wersji, z różnymi środowiskami graficznymi. W końcu zainstalowałem fork ZEN-Mini 2011 zrobionyprzez „sirmacika”, dostosowując go do swoich wymagań i aktualizując na bieżąco. Co nie przeszkadza mi w używaniu ulubionych aplikacji z przed wielu lat (np. manager plików Emelfm-0.9…) i obsługiwaniu pulpitu przez IceWM, przy jednoczesnym posługiwaniu się najnowszymi wersjami Firefoxa czy Skype’a. Stabilnością (wśród systemów RPM-owych) ustępuje jedynie Scientific’owi, bijąc go ilością i aktualnością aplikacji. Suse, Fedora i ich forki są – IMO – dużo gorsze. Lepszy mógłby być PLD Linux, ale zatrzymał się w rozwoju zaraz po wydaniu v.2.0, (rok 2006) – choc jego agonia jeszcze trwa, ale to całkiem inna bajka… 🙂