Parrot 5.0

Ostatnia aktualizacja: 3rd kwiecień 2022, 08:00 pm

Została wydana nowa wersja dystrybucji Parrot Security 5.0.

Parrot Security OS to specjalistyczna dystrybucja Linuksa stworzona do testów penetracyjnych, informatyki śledczej, łamania zabezpieczeń, testów zabezpieczeń w chmurze obliczeniowe, prywatności/anonimowości i kryptografii.

Parrot 5.0 wprowadza nowy model wydania wsparcia długoterminowego. Wszystkie pakiety składające się na podstawowy system śledzą teraz najnowszą stabilną wersję Debiana zamiast testowego i gwarantują brak znaczących zmian przez co najmniej 2 lata.

Parrot 5.0 zachowuje poprzednie edycje Home i Security oraz wprowadza nową specjalną edycję HTB inspirowaną popularnym PwnBox autorstwa HackTheBox. Alternatywne wydania KDE i XFCE nie są już dostępne i zostały zastąpione edycją Architect, która obsługuje również x86 32bit i ARMv8 64bit. Wydana została pierwsza eksperymentalna edycja RaspberryPi, po której nastąpią dalsze ulepszenia i obsługa większej liczby płyt w ciągu roku. Dodatkowe opcje są dostępne dla kontenerów, chrootów i środowisk osadzonych.

Parrot Home Edition to system operacyjny ogólnego przeznaczenia o typowym wyglądzie i działaniu. Jest przeznaczony dla programistów i zwykłych użytkowników z naciskiem na prywatność i rozwój oprogramowania. Parrot Tools można zainstalować ręcznie, aby stworzyć niestandardowe i lekkie środowisko testowe.

Parrot Security Edition to specjalny system operacyjny przeznaczony do testów penetracyjnych i operacji Red Team. Zawiera pełny arsenał gotowych do użycia narzędzi Pentest.

Jednym z głównych celów Parrot 5.0 jest udostępnienie systemu Parrot na jak największej liczbie platform, czego efektem jest dodana obsługa urządzeń ARM.

Parrot 5.0 oferuje 4 archiwum IoT, każdy dla każdej architektury obsługiwanej przez Parrot (amd64, i386, arm64 i armhf). Można je wykorzystać do budowy nowych produktów, takich jak kontenery WSL i WSL2, kontenery chroot dla Androida lub korzystanie z systemu z popularnymi dostawcami chmury.

Architect Edition to minimalny plik ISO firmy Parrot, który udostępnia tylko instalator. Jest dostępny dla x86 i ARM i może być używany do dostosowywania instalacji systemu, na przykład do wybierania innego środowiska graficznego, wykonywania minimalnej instalacji lub instalowania niestandardowego zestawu narzędzi podczas instalacji.

Możliwa jest aktualizacja systemu z 4.11 do 5.x, uruchamiając następujące polecenie:
sudo parrot-upgrade

Obrazy systemu LiveDVD dla maszyn 64 bitowych oraz ARM można pobrać z naszego portalu

 

2 thoughts on “Parrot 5.0

 • 31 marca 2022 at 18:13
  Permalink

  Po instalacji albo updejcie konczy sie tak korzystanie z openvaspa gvm.

  Muszą dopracować. Burp też nie działa poprawnie.

  community.greenbone.net/t/run-after-install-owasp/11791/3

  Reply
 • 27 marca 2022 at 00:13
  Permalink

  Ogólnie spoko ale zawsze przeboje z openvaspem przy uruchomieniu. Nadal tego nie poprawili.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.