Aktualności

NixOS 22.11

Ostatnia aktualizacja: 1 czerwca 2023, 11:01

Została wydana nowa wersja NixOS 22.11 o nazwie kodowej 'Raccoon’.

NixOS jest niezależną dystrybucją GNU/Linux rozwijaną od 2003 roku. NixOS wyróżnia się na tle innych dystrybucji innowacyjnym sposobem zarządzania pakietami oraz budową struktury katalogów systemowych.

Najważniejsze zmiany NixOS 22.11 obejmują m.in.:
– Oprogramowanie korzystające z interfejsu API do haszowania hasła szyfrowanego korzysta teraz z implementacji zapewnianej przez libxcrypt zamiast glibc, co umożliwia obsługę bezpieczniejszych algorytmów.
– Obsługa algorytmów, których libxcrypt nie uważa za silne, jest przestarzała w tej wersji i zostanie usunięta w NixOS 23.05.
– Dokumentacja NixOS jest teraz generowana na podstawie markdown. Chociaż docbook jest nadal częścią procesu tworzenia dokumentacji, jest to duży krok w kierunku pełnej migracji.
– aarch64-linux jest teraz zawarty w kanałach nixos-22.11 i nixos-22.11-small. Oznacza to, że po aktualizacji tych kanałów zarówno x86_64-linux, jak i aarch64-linux będą dostępne w binarnej pamięci podręcznej.
– ISO aarch64-linux są teraz dostępne na stronie pobierania.
– nsncd jest teraz dostępne jako zamiennik nscd.
– Obrazy chmury Linode są teraz obsługiwane przez importowanie pliku ${modulesPath}/virtualisation/linode-image.nix i uzyskiwanie dostępu do pliku system.build.linodeImage na wyjściu.
– hardware.nvidia ma nową opcję, hardware.nvidia.open, której można użyć do korzystania ze sterownika jądra typu open source firmy NVIDIA. Należy pamiętać, że obsługa sterowników dla procesorów graficznych GeForce i stacji roboczych jest nadal w wersji alfa.
– Pakiet emacs korzysta teraz z natywnej kompilacji;
Nix został zaktualizowany z wersji 2.8.1 do wersji 2.11.0. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz informacje o wydaniu dla wersji 2.9, 2.10 i 2.11.
– OpenSSL domyślnie używa teraz OpenSSL 3.
– GNOME zostało zaktualizowane do wersji 43.
– Plazma KDE została zaktualizowana z wersji 5.24 do wersji 5.26.
– Cinnamon został zaktualizowany do wersji 5.4, a moduł Cinnamon jest teraz domyślnie ustawiony na Bluemana jako menedżera Bluetooth i slick-greeter jako powitanie LightDM.
– PHP jest teraz w wersji 8.1.
– Perl został zaktualizowany do wersji 5.36, a jego główny moduł HTTP::Tiny został załatany tak, aby domyślnie weryfikował certyfikaty SSL/TLS.
– Python został zaktualizowany do wersji 3.10.

Pełny opis zmian dostępny jest na stronie projektu: nixos.org/manual/nixos/stable/release-notes.html#sec-release-22.11

Obraz systemu Live oraz Minimal Install dla maszyn i686, amd64 oraz aarch64 bitowych można pobrać z naszego portalu

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.