Niemiecki system opieki zdrowotnej korzysta z Open Source do szyfrowania wiadomości

Ostatnia aktualizacja: 25th lipiec 2021, 04:21 pm

Niemiecki system opieki zdrowotnej wybrał szybko rozwijającą się otwartą platformę komunikacyjną do obsługi wiadomości błyskawicznych między pracownikami służby zdrowia i organizacjami w całym kraju.

Platforma Matrix, zapewni niemieckim programistom infrastrukturę, narzędzia i protokoły do tworzenia niestandardowych aplikacji, które pozwolą nawet 150 000 organizacji opieki zdrowotnej bezpiecznie udostępniać: wiadomości, dane, obrazy i pliki.

Cały system opieki zdrowotnej w Niemczech, od szpitali przez kliniki i firmy ubezpieczeniowe, przejdzie na tę rodzimą sieć komunikacji i współpracy, która została okrzyknięta kamieniem milowym w cyfrowej transformacji kraju.

Według krajowej agencji ds. cyfryzacji systemu opieki zdrowotnej gematik przejście na narzędzia cyfrowe skutkowało brakiem interoperacyjności między różnymi specjalistami i organizacjami, a także nieprzestrzeganiem odpowiednich zasad bezpieczeństwa.

Dlatego gematik zwrócił się do Matrix, projektu Open-Source, który ma na celu umożliwienie organizacjom przejęcia własności ich narzędzi komunikacyjnych. Zamiast polegać na już istniejących aplikacjach, użytkownicy systemu Matrix mogą uzyskać dostęp do API i SDK typu open source dla systemów iOS, Android i sieci Web, aby tworzyć własne pokoje rozmów, wideokonferencje i narzędzia do obsługi wiadomości błyskawicznych.

To nie pierwszy raz, kiedy niemiecki rząd wybrał Matrix do prowadzenia ogólnokrajowych usług publicznych. W ubiegłym roku start-up został poproszony o dostarczenie narzędzi współpracy dla 500 000 użytkowników w systemie edukacyjnym w landach Szlezwik-Holsztyn i Hamburg.

Tym razem gematik wykorzysta Matrix do zbudowania TI-Messenger, nowego standardu wiadomości błyskawicznych w niemieckim systemie opieki zdrowotnej. Branża opieki zdrowotnej będzie mogła używać TI-Messengera do tworzenia szerokiej gamy aplikacji dla organizacji medycznych i specjalistów – a wszystkie z nich będą interoperacyjne.

Gematik przewiduje, że z tyłu TI-Messenger zostanie zbudowanych od 15 do 20 aplikacji, z których użytkownicy będą mogli wybierać do codziennych potrzeb komunikacyjnych, które będą dostępne dla każdego lekarza i profesjonalisty po bezpiecznym uwierzytelnieniu.

Jedną z głównych korzyści płynących z korzystania z systemu jest lepszy nadzór i zarządzanie wrażliwymi danymi. Wszystkie serwery w sieci będą efektywnie hostowane w Niemczech albo w centrach danych dostawcy aplikacji, albo we własnej infrastrukturze instytucji opieki zdrowotnej.

Firma Matrix zobowiązała się również do wbudowania szyfrowania typu end-to-end jako domyślnej metody we wszystkich usługach zbudowanych na platformie, w kolejnym kroku w celu lepszej ochrony danych.

Matrix prezentuje się jako alternatywa dla tego, co założyciele firmy opisują jako formę uzależnienia od dostawcy, dając użytkownikom środki do tworzenia własnych sieci komunikacyjnych – w taki sposób, w jaki każdy może obecnie stworzyć własną stronę internetową w internecie.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 2