ŚwiatWiadomości Prasowe

Najlepsze praktyki w skutecznej migracji z CentOS Linux

Ostatnia aktualizacja: 28 czerwca 2024, 11:48

Z końcem czerwca 2024 roku kończy się wsparcie dla dystrybucji systemu operacyjnego CentOS Linux. Przedsiębiorstwa korzystające dotąd z tego rozwiązania będą musiały wybrać nowy system operacyjny, odpowiadający na potrzeby biznesowe i gwarantujący wsparcie techniczne. Ważne, by umożliwiał on tworzenie i zarządzanie własnymi aplikacjami, również tymi bazującymi na sztucznej inteligencji. Powinien również wspierać uruchamianie usług w dowolnym środowisku chmurowym: publicznym, prywatnym, wdrażanym lokalnie czy na brzegu sieci.

Od lipca 2024 roku dystrybucja CentOS Linux nie będzie już otrzymywać nowych aktualizacji, poprawek zabezpieczeń ani nowych wydań. Przygotowując przejście do nowego rozwiązania IT warto wziąć pod uwagę cztery elementy, które pozwolą stworzyć kompleksowy i bezpieczny plan migracji.

1. Analiza środowiska IT i stworzenie „mapy drogowej”

Pierwszym krokiem na drodze do wyboru nowego rozwiązania powinna być analiza wewnętrznego środowiska IT. Jej celem jest określenie zakresu wykorzystywania CentOS Linux w firmowym środowisku. W dalszej kolejności należy wyodrębnić aplikacje wymagające przeniesienia do nowego systemu operacyjnego i ustalić priorytety migracji dla każdej z nich. Co ważne, wszystkie aplikacje należy przeanalizować pod kątem nie tylko ich istotności dla codziennego funkcjonowania biznesu, ale również zależności względem innych narzędzi IT.

2. Przeprowadzenie migracji

Przy dobrym przygotowaniu i odpowiedniej strategii migracji przejście na nowy system operacyjny nie powinno stanowić wyzwania. Wybierając nowe rozwiązanie firmy muszą upewnić się, że umożliwia ono wysoki poziom interoperacyjności, czyli zgodnie współpracuje z innymi produktami lub systemami wykorzystywanymi w przedsiębiorstwie. Ważne również, by nowa platforma zapewniała narzędzia wsparcia klienta oraz migracyjne. Te ostatnie pozwolą na bezproblemowe usunięcie niekompatybilnych pakietów oraz dostosowanie systemu do działania po migracji.

3. Wdrożenie i dostosowanie

Wybrany system powinien zapewniać skalowalność, wysoki poziom bezpieczeństwa oraz narzędzia do analizy wydajności pracy i zarządzania. Po jego uruchomieniu kluczowe jest przetestowanie działania w nim każdej aplikacji. Ten etap pozwoli upewnić się, że przedsiębiorstwo będzie miało dostęp do najnowszych rozwiązań technicznych i rozległych zasobów programistycznych, aby dalej rozwijać aplikacje.

4. Wykorzystanie w pełni ekosystemu

Należy zauważyć, że sprawny przebieg projektów migracyjnych zależy nie tylko od konstrukcji nowego systemu operacyjnego, ale całego ekosystemu technologicznego. Im większy i bardziej zintegrowany, tym więcej korzyści przynosi użytkownikom. Przedsiębiorstwa poszukujące alternatywnych systemów operacyjnych po wygaśnięciu CentOS Linux powinny postawić na duże ekosystemy klasy korporacyjnej. Zapewnią one fundament techniczny pozwalający zwiększyć poziom bezpieczeństwa i wydajność operacyjną. Umożliwią również skorzystanie z wiedzy i doświadczenia innych członków ekosystemu w obszarach takich, jak sztuczna inteligencja, chmura czy bezpieczeństwo IT. Dzięki temu migracja do nowego systemu operacyjnego stanie się dla firm szansą na wybór platformy dostosowanej do współczesnych wymagań.

Aram Kananov, dyrektor działu Red Hat Enterprise Linux w Red Hat


Dodatkowe informacje

Wsparcje techniczne dla CantOS Linux 7 kończy się 30 czerwca 2024 roku.
Koniec kompilacji CentOS Stream 8 to 31 maja 2024 r
CentOS Stream 9 jest wciąż wspierany.
Źródło: blog.centos.org/2023/04/end-dates-are-coming-for-centos-stream-8-and-centos-linux-7/

Zobacz również inne systemy opracyjne zbudowane na Red Hat Linux:
https://linuxiarze.pl/dystrybucje-redhat/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.