Aktualności

MX 23

Została wydana nowa wersja MX 23 o nazwie kodowej „Libretto”.

MX to dystrybucja systemu Linux która łączy w sobie elegancję, efektywność pulpitu, prostą konfigurację i solidne wykonanie. MX jest efektem współpracy pomiędzy developerami i społecznością Mepis i antiX, która opiera się na Linuksie, Debianie i Xfce.

MX-23 jest zbudowany na pakietach z repozytoriów Debian 12 „Bookworm” i MX. Podobnie jak w poprzednich wersjach, MX domyślnie używa sysVinit, ale systemd pozostaje opcją dla zainstalowanych systemów. Aktualizacje wersji RC i beta do wersji finalnej są w pełni obsługiwane.

Menu systemu Live ma teraz bardziej oczywistą funkcję „sprawdź nośnik” w menu najwyższego poziomu. Nośnik zostanie sprawdzony, a rozruch będzie kontynuowany, jeśli wszystko będzie wyglądać dobrze.

Główne wersje komputerów stacjonarnych zawierają:
– Xfce 4.18
– Fluxbox 1.3.7
– KDE/plazma 5.27
– jądro Linux z linii 6.1 LTS

Wszystkie wersje zawierają teraz czytnik ekranu Orca i narzędzie do powiększania ekranu. Fluxbox i Xfce mają lupę magnus, a KDE/plazma używa kmag.

Wiele aplikacji MX zostało zaktualizowanych o poprawki błędów i ulepszenia. Wszystkie narzędzia są teraz uruchamiane z indywidualnymi konfiguracjami zestawów zasad, zamiast korzystać z ogólnego mx-pkexec z poprzednich wersji.

Nowa aplikacja „Pakiety instalowane przez użytkownika” jest dostępna zarówno w MX-21, jak i MX-23. Aplikacja utworzy plik zawierający listę pakietów zainstalowanych przez użytkownika w jednym systemie i umożliwi otwarcie tego pliku w innym systemie w celu zainstalowania tych pakietów. Powinno to pomóc użytkownikom w migracji z jednej głównej wersji do drugiej.

MX Snapshot poświęcono wiele uwagi, aby pomóc użytkownikom dostosować opcje uruchamiania migawek, jednocześnie automatycznie odfiltrowując opcje, które mogą uniemożliwić uruchomienie utworzonego systemu na żywo na różnych komputerach.

Zaktualizowano wiele opcji MX-Tweak, aby radziły sobie ze zmianami polkit, rozszerzono opcje motywów w Xfce i Fluxboksie oraz dodano kilka nowych elementów konfiguracji.

MX-Updater można skonfigurować tak, aby używał nala jako zaplecza zamiast standardowego apt.

Wszystkie wydania używają pipewire i wireplumber zamiast pulseaudio.

Zapora sieciowa UFW jest domyślnie włączona. Może to mieć wpływ na konfigurację drukarki dla niektórych użytkowników.

W wydaniu fluxboksa pojawiło się wiele nowych opcji konfiguracyjnych, a także specjalne konfiguracje „appfinder” dla rofi (zastępujące xfce4-appfinder).

sysVinit pozostaje domyślnym systemem init. systemd jest dostępny jako opcja rozruchowa w zainstalowanych systemach (ale nie w systemach Live).

Źródło: mxlinux.org/blog/mx-23-libretto-now-available/

Obraz systemu dla maszyn 32 i 64 bitowych można pobrać z naszego portalu.

 

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 5]

3 komentarze do “MX 23

 • Jest również:
  „MX-23_x64 “ahs”, an “Advanced Hardware Support” release for very recent hardware, with 6.4 kernel and newer graphics drivers and firmware. 64 bit only. For newer hardware.”
  Wg:
  mxlinux.org/download-links/

  Sprawdziłem:
  Live działa z Secure Boot (poprzednie czasami miały z tym problem.

  Odpowiedz
  • Tak, migracja do mx-23 jest możliwa, choć nie jest zalecana.
   Więcej przeczytasz tutaj: mxlinux.org/migration/
   Zalecana jest czysta instalacja.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.