ŚwiatWiadomości Prasowe

Muzeum Sztuki Malware otwiera się w Helsinkach – sztuka inspirowana cyberzagrożeniami

Firma WithSecure otwiera Muzeum Sztuki Malware w swojej siedzibie w Helsinkach. Inicjatywa ma przekształcić abstrakcyjny świat cyberbezpieczeństwa w interesujące dla użytkowników doświadczenie i przedstawić związane z nim kwestie techniczne w przystępny sposób. Do współpracy przy tworzeniu dzieł zaproszono artystów z całego świata oraz użytkowników. Każdy może współtworzyć rzeźbę wirusa ILOVEYOU, oddając do muzeum zużyte myszki komputerowe.

Przedpremierowo, w ramach powstającego Muzeum Sztuki Malware otwarto pierwszą wystawę – interaktywną instalację „Threatscape”, przedstawiającą całkowity krajobraz cyberzagrożeń w sieci. Dzieło bazuje na rzeczywistych danych o zagrożeniach gromadzonych przez zespół badawczy WithSecure. Instalacja jest interaktywna – dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji odwiedzający będą mogli m.in. współtworzyć wizualne reprezentacje cyberzagrożeń, zidentyfikować złośliwe oprogramowanie i zyskać wgląd w sposób jego działania. – Threatscape to nie tylko instalacja artystyczna, ale również narzędzie edukacyjne. Połączyliśmy najnowocześniejszą technologię i ciekawy design, aby stworzyć angażujące doświadczenie interaktywne – wyjaśnia Tim West, dyrektor Threat Intelligence and Outreach w WithSecure.

Międzynarodowi artyści stworzą instalacje

Cyberbezpieczeństwo wielu ludziom wydaje się czymś abstrakcyjnym i odległym od codziennego życia. Muzeum Sztuki Malware ma na celu zmianę tego podejścia poprzez prezentowanie dzieł sztuki inspirowanych rzeczywistymi cyberzagrożeniami oraz przekształcanie skomplikowanych danych technicznych w skłaniające do refleksji, edukacyjne eksponaty. Inicjatywa ma uczynić cyberbezpieczeństwo bardziej przystępnym i angażującym dla wszystkich. Kuratorami muzeum są Mikko Hyppönen, weteran branży cyberbezpieczeństwa i główny dyrektor ds. badań w WithSecure, a także zespół ekspertów ds. analizy zagrożeń i twórców kreatywnych.

Do współpracy przy tworzeniu pierwszych eksponatów dla Muzeum Sztuki Malware WithSecure razem z agencją kreatywną United Imaginations wybrało kilku międzynarodowych artystów. Otwarcie całego muzeum planowane jest na listopad 2024 roku.

Cyberbezpieczeństwo to wspólna odpowiedzialność. Naszym celem jest obalanie mitów na jego temat i uczynienie go zrozumiałym dla każdego. Mamy nadzieję, że dzięki przekształcaniu zagrożeń cybernetycznych w sztukę, większe będzie ich zrozumienie i świadomość użytkowników. Uczynienie cyberbezpieczeństwa widocznym i zrozumiałym może zainspirować do podjęcia wspólnych działań na rzecz walki z cyberprzestępczością – wskazuje Mikko Hypponen, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa i dyrektor ds. badań w firmie WithSecure.

Rzeźba wirusa ILOVEYOU – wspólne dzieło artystów i użytkowników

WithSecure zaprasza publiczność do współtworzenia jednej z najważniejszych instalacji muzeum: rzeźby wykonanej z crowdsourcowanych myszy komputerowych. Instalacja będzie przedstawiała historię wirusa ILOVEYOU, jednego z najbardziej znanych cyberzagrożeń w historii, które wyrządziło ogromne szkody w maju 2000 r. Rzeźba ma przy tym podkreślać ludzki element i psychologiczny wpływ zagrożeń typu malware na użytkowników.

Więcej informacji na temat możliwości przyłączenia się do inicjatywy Muzeum Sztuki Malware można znaleźć pod adresem www.withsecure.com/en/experiences/museum-of-malware-art

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Skip to content