Manjaro 20.1

Ostatnia aktualizacja: 30th kwiecień 2022, 05:20 pm

Philip Müller poinformował o wydaniu Manjaro Linux 20.1 „Mikah”.

Manjaro Linux to dystrybucja typu Live zbudowana na Arch Linux i skierowana do użytkowników komputerów osobistych. Manjaro Linux 20.0 oferowane jest w wersjach z pulpitami Xfce, KDE, GNOME oraz bez pulpitu, działającym w trybie tekstowym o nazwie Architect.

W tym wydaniu deweloperzy dostarczają Xfce 4.14 skupiając się głównie na dopracowaniu wrażeń użytkownika z pulpitu i menedżera okien. W systemie został użyty nowy motyw o nazwie Matcha. Nowa funkcja Display-Profiles umożliwia przechowywanie jednego lub więcej profili dla preferowanej konfiguracji wyświetlania. Wdrożone zostało również automatyczne stosowanie profili po podłączeniu nowych wyświetlaczy.

Edycja KDE zapewnia potężne, dojrzałe i bogate w funkcje środowisko graficzne Plazmy 5.19 o wyjątkowym wyglądzie i działaniu, które całkowicie przeprojektowano wiosną 2020 r. Pełny zestaw motywów Breath2 obejmuje wersje jasne i ciemne, animowane ekran powitalny, profile Konsole, skórki Yakuake i wiele innych drobiazgów. Uzupełniono edytor tekstu Kate o kilka dodatkowych schematów kolorów i oferowane jest Plasma-Simplemenu jako alternatywę dla tradycyjnego Kickoff-Launchera. Dzięki szerokiemu wyborowi najnowszych aplikacji KDE 20.08 i innych aplikacji, Manjaro-KDE ma być wszechstronnym i eleganckim środowiskiem gotowym na wszystkie Twoje codzienne potrzeby.

W edycji GNOME opartej na serii 3.36 uwzględniono wizualne odświeżenia szeregu aplikacji i interfejsów, w szczególności godne uwagi są interfejsy logowania i odblokowywania. Rozszerzeniami powłoki GNOME zarządza się teraz za pomocą nowej aplikacji Extensions, która obsługuje aktualizowanie, konfigurowanie i usuwanie lub wyłączanie rozszerzeń. Do okienka powiadomień dodano przycisk Nie przeszkadzać. Po włączeniu powiadomienia są ukryte do momentu wyłączenia przycisku. Domyślnie własna dynamiczna tapeta zmienia swój motyw kolorystyczny przez cały dzień. Dodatkowo zaktualizowano GDM i znacznie ulepszono Gnome-Layout-Switcher. Zaktualizowano listę wstępnie zainstalowanych pakietów, zsh to nowa domyślna powłoka, a aplikacje są teraz posortowane w folderach w czystej szufladzie aplikacji.

Pamac 9.5 otrzymała kilka aktualizacji, które obejmują optymalizację wewnętrznego algorytmu sprawdzania depozytów w celu uzyskania inteligentniejszej wydajności, poprawiono obsługę błędów alpm, zoptymalizowano algorytm wyszukiwania wewnętrznego dla lepszej obsługi wyrażeń regularnych i zastosowano ulepszenia wydajności bazy danych.

Domyślnie system działa na jądrze Linux z linii 5.8.

Nowe obrazy systemu dla maszyn 64 bitowych można pobrać z naszego portalu

 

2 thoughts on “Manjaro 20.1

 • 24 października 2020 at 14:08
  Permalink

  Jest też błąd (już zgłoszony) przy aktualizacji systemu z konsoli. Gdy pamac wpadnie na jakąś paczkę której nie ma możliwości pobrania, pomija ją i leci dalej z listy a na końcu wywala krzaki z powodu niemożliwości czegoś zainstalowania (i robi to dopiero przy instalacji, po prostu ignoruje sam siebie z faktem, że nie pobrał wszystkiego). Twórcy Manjaro odpowiedzieli mi, że już nad tym pracują i w niedalekiej przyszłości będzie to wszystko usprawnione, ma zostać dodana NADZOROWANA instalacja czyli możliwości dowolnego ruchu przy błędnym downloadzie jakiejś paczki (gdy np. pobrano juz 90% wszystkiego a na czymś stanęło). Ma też być zaczerpnięte rozwiązanie od twórców youtube-dl, gdzie gdy stracisz połączenie w trakcie downloadu, po przywróceniu połączenia pobieranie pliku zaczyna się tam, gdzie wcześniej skończyło się. Developer powiedział że problem tkwił w buforze pobierania (jego organizacji działałania) oraz jego rozmiarze.

  Reply
 • 12 września 2020 at 12:55
  Permalink

  Jeśli nastąpi przerwanie łączności z internetem Pamac nie powraca do pobierania pakietu tylko zaczyna od nowa pobierać ten sam pakiet z innego serwera. Libreoffice pobierałem wget bo Pamac nie dawał rady. Widocznie wszyscy mają już 5G albo światłowód. 😀

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.