*** Linuxiarze obchodzą w tym roku 10-lecie działalności! *** Dziękujemy za wspólnie spędzone lata i zapraszamy na kolejne! ***

Manjaro 20.1

Manjaro Linux
Philip Müller poinformował o wydaniu Manjaro Linux 20.1 „Mikah”.

Manjaro Linux to dystrybucja typu Live zbudowana na Arch Linux i skierowana do użytkowników komputerów osobistych. Manjaro Linux 20.0 oferowane jest w wersjach z pulpitami Xfce, KDE, GNOME oraz bez pulpitu, działającym w trybie tekstowym o nazwie Architect.

W tym wydaniu deweloperzy dostarczają Xfce 4.14 skupiając się głównie na dopracowaniu wrażeń użytkownika z pulpitu i menedżera okien. W systemie został użyty nowy motyw o nazwie Matcha. Nowa funkcja Display-Profiles umożliwia przechowywanie jednego lub więcej profili dla preferowanej konfiguracji wyświetlania. Wdrożone zostało również automatyczne stosowanie profili po podłączeniu nowych wyświetlaczy.

Edycja KDE zapewnia potężne, dojrzałe i bogate w funkcje środowisko graficzne Plazmy 5.19 o wyjątkowym wyglądzie i działaniu, które całkowicie przeprojektowano wiosną 2020 r. Pełny zestaw motywów Breath2 obejmuje wersje jasne i ciemne, animowane ekran powitalny, profile Konsole, skórki Yakuake i wiele innych drobiazgów. Uzupełniono edytor tekstu Kate o kilka dodatkowych schematów kolorów i oferowane jest Plasma-Simplemenu jako alternatywę dla tradycyjnego Kickoff-Launchera. Dzięki szerokiemu wyborowi najnowszych aplikacji KDE 20.08 i innych aplikacji, Manjaro-KDE ma być wszechstronnym i eleganckim środowiskiem gotowym na wszystkie Twoje codzienne potrzeby.

W edycji GNOME opartej na serii 3.36 uwzględniono wizualne odświeżenia szeregu aplikacji i interfejsów, w szczególności godne uwagi są interfejsy logowania i odblokowywania. Rozszerzeniami powłoki GNOME zarządza się teraz za pomocą nowej aplikacji Extensions, która obsługuje aktualizowanie, konfigurowanie i usuwanie lub wyłączanie rozszerzeń. Do okienka powiadomień dodano przycisk Nie przeszkadzać. Po włączeniu powiadomienia są ukryte do momentu wyłączenia przycisku. Domyślnie własna dynamiczna tapeta zmienia swój motyw kolorystyczny przez cały dzień. Dodatkowo zaktualizowano GDM i znacznie ulepszono Gnome-Layout-Switcher. Zaktualizowano listę wstępnie zainstalowanych pakietów, zsh to nowa domyślna powłoka, a aplikacje są teraz posortowane w folderach w czystej szufladzie aplikacji.

Pamac 9.5 otrzymała kilka aktualizacji, które obejmują optymalizację wewnętrznego algorytmu sprawdzania depozytów w celu uzyskania inteligentniejszej wydajności, poprawiono obsługę błędów alpm, zoptymalizowano algorytm wyszukiwania wewnętrznego dla lepszej obsługi wyrażeń regularnych i zastosowano ulepszenia wydajności bazy danych.

Domyślnie system działa na jądrze Linux z linii 5.8.

Nowe obrazy systemu dla maszyn 64 bitowych można pobrać z naszego portalu

 

Powiązane wpisy

One thought on “Manjaro 20.1

  • 12/09/2020 at 12:55 pm
    Permalink

    Jeśli nastąpi przerwanie łączności z internetem Pamac nie powraca do pobierania pakietu tylko zaczyna od nowa pobierać ten sam pakiet z innego serwera. Libreoffice pobierałem wget bo Pamac nie dawał rady. Widocznie wszyscy mają już 5G albo światłowód. 😀

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *