Aktualności

Mageia 9

Została wydana nowa wersja Mageia 9.

Mageia (z języka greckiego: magia) jest forkiem dystrybucji Mandriva. Została stworzona w 2010 roku i rozwijana jest przez organizację non-profit składającą się z byłych pracowników firmy Mandriva oraz społeczności zgromadzonej wokół projektu.

Oparta na jądrze Linux 6.4, Mageia 9 jest dostępna z mniejszą powierzchnią dysku dla minimalnych instalacji przy wyłączaniu zalecanych pakietów, przyjęciem SQLite dla bazy danych RPM w celu szybszego zarządzania pakietami i kompresją zstd dla obrazów stage1.

W tej wersji porzucono także 15-letni kod NFS (fork) do obsługi NFS, który jest teraz wykonywany przy użyciu narzędzi systemowych, pozwala określić port inny niż „80” podczas korzystania z serwera HTTP, przełącza cURL zamiast GNU Wget do pobierania pakietów podczas instalacji i domyślnie włącza usługę systemową NetworkManager w ISO KDE Plasma Live.
Dzięki temu połączenia sieciowe mogą być zarządzane za pomocą narzędzia ustawień systemu Plasma, a także tradycyjnych narzędzi do zarządzania siecią Mageia.

Obsługa sprzętu została ulepszona w Mageia 9, ponieważ wykorzystuje stos graficzny Mesa 23.1, waniliową wersję jądra Linux bez żadnego dodatkowego zestawu poprawek, obsługę najnowszych zastrzeżonych sterowników NVIDIA w niewolnych repozytoriach oraz nowe narzędzie o nazwie Mageia-prime do konfiguracji NVIDIA Prime na obsługiwanych systemach.

Mageia 9 obsługuje także PulseAudio i PipeWire jako serwery dźwięku, ale nadal domyślnie korzysta z PulseAudio. Ci, którzy chcą używać PipeWire, mogą przełączyć się z PulseAudio poprzez Centrum sterowania Mageia.

Domyślnym środowiskiem graficznym Magei było zawsze KDE Plasma, które zostało zaktualizowane do wersji Plasma 5.27.5 i towarzyszyły mu pakiety oprogramowania KDE Frameworks 5.105 i KDE Gear 23.04.1. Inne obsługiwane środowiska graficzne to GNOME 44.2, Xfce 4.18, LXQt 1.3.0, MATE 1.26.0 i Cinnamon 5.6.

Źródło: www.mageia.org/en/9/

Obrazy systemu Live oraz Install dla maszyn i586 oraz x86_ 64 można pobrać z naszego portalu

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.