Aktualności

Mageia 8

Ostatnia aktualizacja: 30 kwietnia 2022, 13:54

Została wydana nowa wersja Mageia 8.

Mageia (z języka greckiego: magia) jest forkiem dystrybucji Mandriva. Została stworzona w 2010 roku i rozwijana jest przez organizację non-profit składającą się z byłych pracowników firmy Mandriva oraz społeczności zgromadzonej wokół projektu.

Najnowsza stabilna wersja projektu Mageia, Mageia 8, była rozwijana przez ponad rok. System będzie otrzymywał aktualizacje zabezpieczeń i poprawki błędów przez 18 miesięcy, do października 2022 r.

To wydanie jest dostępne z nośnikami Live: Plazma, GNOME, Xfce 64/32 bit oraz instalacyjne: DVD i netinstall w wersji free i nonfree.

Najważniejsze zmiany w tym wydaniu:
– Szybsze analizowanie metadanych pakietu: Metadane Urpmi są kompresowane za pomocą Zstd zamiast Xz, co skutkuje szybszym analizowaniem.
– Python2 jest w większości martwy: Większość modułów i oprogramowania Python2 została usunięta.
– Wsparcie dla ARM: Port ARM (Advanced RISC (Reduced Instruction Set Computing) Machine) został ulepszony. Na razie nie ma tradycyjnego instalatora i nadal jest uważany za eksperymentalny, ale większość dystrybucji została pomyślnie zbudowana na obu architekturach ARMv7 i AArch64.

Mageia ma trzy różne typy nośników instalacyjnych:
– Klasyczne pliki ISO (32-bitowe DVD, 64-bitowe DVD), które używają tradycyjnego instalatora DrakX. 32-bitowe i 64-bitowe dyski DVD ISO zawierają wszystkie obsługiwane lokalizacje, szeroką gamę pakietów do wyboru (w tym większość obsługiwanych środowisk graficznych) i wszystkie niewolne sterowniki. Korzystanie z niewolnych pakietów można wyłączyć podczas instalacji. Zwróć uwagę, że zgodnie z decyzją instalator klasyczny nie użyje niewolnych sterowników podczas instalacji, więc możesz potrzebować przewodowej sieci Ethernet, jeśli chcesz używać repozytoriów online do aktualizacji podczas instalacji.
– Pliki ISO instalacji sieciowej (32-bitowe i 64-bitowe, zarówno w wersji free, jak i niewolnej) mają minimalny rozmiar i zawierają tylko instalator etapu 1, który zawiera niezbędne wsparcie sprzętowe do uruchamiania, łączenia się z siecią i pobierania etapu 2. Może być konieczne niewolne wersja, aby mieć niezbędne sterowniki np. wifi.
– Live ISO można uruchomić bezpośrednio, aby użyć Mageia, a także zainstalować na dysku twardym. Media live są dostarczane ze środowiskami graficznymi Plasma (64-bitowa), GNOME (64-bitowa) lub Xfce (32- lub 64-bitowa). Płyty Live DVD zawierają wszystkie obsługiwane lokalizacje, szeroką obsługę sprzętu i wstępny wybór oprogramowania.

Wszystkie obrazy ISO można nagrać na DVD lub wrzucić na dysk flash USB.

Pakiety oprogramowania zawarte w Mageia znajdują się w trzech różnych repozytoriach / mediach, w zależności od typu licencji zastosowanej do każdego pakietu: Core, Nonfree oraz Tainted.

Należy pamiętać, że w systemach 64-bitowych repozytoria 32-bitowe są skonfigurowane, ale domyślnie nie są włączone. Są potrzebne niektórym pakietom, takim jak Steam. Jeśli chcesz zainstalować takie pakiety, które są zależne od pakietów z repozytoriów 32-bitowych, upewnij się, że masz włączoną opcję „Core 32bit Release” i „Core 32bit Updates”. Podobnie w niektórych przypadkach może być potrzebny 32-bitowy Nonfree lub Tainted (zarówno w wersji Release, jak i Updates). Podstawowe zasady: nie włączaj 32-bitowych repozytoriów bez odpowiedniego 64-bitowego włączonego, ponieważ 64-bitowe biblioteki są preferowane (ogólnie) w systemie 64-bitowym, a jeśli raz używane jest repozytorium 32-bitowe, zachowaj zarówno jego wersję, jak i aktualizacje włączone, aby nie utrudniać aktualizacji.

Obrazy systemu Live oraz Install dla maszyn i586 oraz x86_ 64 można pobrać z naszego portalu

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.