Aktualności

Liquid Lemur czyli Dreamlinux reaktywacja

Ostatnia aktualizacja: 16 maja 2022, 17:59

Będąc jeszcze początkującym (bardzo początkującym) nawet nie użytkownikiem Linuksa a osobą szukającą alternatywy dla mojego starego laptopa wpadła mi w oko brazylijska dystrybucja Dreamlinux.

Dla kogoś kto nie miał wtedy żadnego pojęcia o konfiguracji Linuksa ani o samodzielnym dostosowaniu go do własnych potrzeb Dreamlinux pozwolił mi zmienić wyobrażenie o trudnym i nieprzyjaznym dla początkujących Linuksie.

Nie dość, że wyglądał naprawdę efektownie to jeszcze posiadał preinstalowane zamknięte sterowniki dla kart graficznych (efekty pulpitu 3D 😉 ) oraz większość zamkniętych kodeków. Wszystko więc działało według reguły „Out of the box”.

Ponadto zastosowanie środowiska graficznego XFCE pozwoliło zachować lekkość systemu, dzięki czemu mój stary lapek nie dyszał i nie grzał się jak w przypadku innych dystrybucji.

Właśnie dlatego opisałem przebieg instalacji Dreamlinuksa w wersji 4 Beta, czego za zwyczaj nie robię przed ukazaniem się wersji stabilnej. Niestety zespół się rozpadł, projekt porzucono a mnie został niesmak i żal zaprzepaszczenia czasu i pracy tak wielu osób.

Kilka dni temu molestując wujka google natrafiłem na posta napisanego przez jednego z developerów (palemoon) Dreamlinuksa o przyczynach rozpadu projektu i … rozpoczęcia prac nad nowym systemem będącym jego kontynuacją !!!

Liquid Lemur, bo o nim jest mowa bazuje na Debianie stabilnym (beta 2; beta 3 na testowym) i dostępny jest w dwóch wersjach środowiskowych – XFCE

Oprócz systemu dla procesorów 32 bitowych tym razem developerzy przygotowali również wersje 64 bitowe.

Zestaw preinstalowanych aplikacji zawiera dobrze znane programy dostępne w większości dystrybucji Linuksa. Całość działa na stabilnym aż do bólu jądrze 2.6.32 – dostępne jest również 2.6.38

Dodatkowo developerzy odświeżyli i rozbudowali znane z Dreamlinuksa centrum zarządzania systemem, które otrzymało nazwę Lemur Control Panel.

Liquid Lemur

Zawiera ono również kilka dodatkowych udogodnień w konfiguracji systemu, np. NVIDIA Settings

Liquid Lemur

Następnym narzędziem znanym z Dreamlinuksa jest instalator popularnych programów, teraz o nazwie Easy Lemur.

Liquid Lemur

Umożliwia ono instalację m.in. sterowników kart graficznych ATI i NVIDIA, zestawu kodeków multimedialnych oraz wykonania aktualizacji systemu – również do nowszej wersji.

Liquid Lemur

Zmieniony został również instalator przenoszący system Live na dysk twardy komputera. Nowy instalator jest znany osobom używającym dystrybucji Linux Mint Debain Edition.

Liquid Lemur

Lemur Live standardowo działa w języku angielskim ale Debianowe podstawy pozwolą na swobodną polonizację systemu.

Na dzień dzisiejszy Liquid Lemur jest jeszcze w fazie Beta, więc nie używaj go do codziennej pracy. Jednak gorąco polecam przetestowanie systemu i podzielenie się wrażeniami oraz zgłoszenie ewentualnych błędów na forum projektu.

Wielu z Was powie że podobnych dystrybucji jest dużo w sieci, lepszych lub gorszych niż Liquid Lemur. To prawda, lecz moje doświadczenia nabyte w początkowej fazie prób i testów z Linuksem pozostawiły duże wrażenie i sentyment, których w żaden sposób nie mogłem się pozbyć po zakończeniu rozwoju Dreamlinuksa.

Obrazy systemu możesz pobrać z naszego portalu

Jeśli chcesz zainstalować Liquid Lemur na dysku twardym to zapoznaj się z instalacją Linux Mint LMDE

UWAGA !
Do zarządzania pakietami (instalacja, aktualizacja, usuwanie) w Liquid Lemur stosuj TYLKO aptitude !
W grudniu 2011 roku projekt Liquid Lemur został przeniesiony z Debiana na Arch Linuksa.
W lipcu 2012 roku Liquid Lemur wrócił z powrotem na Debiana.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.