Liquid Lemur czyli Dreamlinux reaktywacja
Ostatnia aktualizacja: 16 maja 2022, 17:59
Będąc jeszcze początkującym (bardzo początkującym) nawet nie użytkownikiem Linuksa a osobą szukającą alternatywy dla mojego starego laptopa wpadła mi w oko brazylijska dystrybucja Dreamlinux.
Dla kogoś kto nie miał wtedy żadnego pojęcia o konfiguracji Linuksa ani o samodzielnym dostosowaniu go do własnych potrzeb Dreamlinux pozwolił mi zmienić wyobrażenie o trudnym i nieprzyjaznym dla początkujących Linuksie.
Nie dość, że wyglądał naprawdę efektownie to jeszcze posiadał preinstalowane zamknięte sterowniki dla kart graficznych (efekty pulpitu 3D 😉 ) oraz większość zamkniętych kodeków. Wszystko więc działało według reguły „Out of the box”.
Ponadto zastosowanie środowiska graficznego XFCE pozwoliło zachować lekkość systemu, dzięki czemu mój stary lapek nie dyszał i nie grzał się jak w przypadku innych dystrybucji.
Właśnie dlatego opisałem przebieg instalacji Dreamlinuksa w wersji 4 Beta, czego za zwyczaj nie robię przed ukazaniem się wersji stabilnej. Niestety zespół się rozpadł, projekt porzucono a mnie został niesmak i żal zaprzepaszczenia czasu i pracy tak wielu osób.
Kilka dni temu molestując wujka google natrafiłem na posta napisanego przez jednego z developerów (palemoon) Dreamlinuksa o przyczynach rozpadu projektu i … rozpoczęcia prac nad nowym systemem będącym jego kontynuacją !!!
Liquid Lemur, bo o nim jest mowa bazuje na Debianie stabilnym (beta 2; beta 3 na testowym) i dostępny jest w dwóch wersjach środowiskowych – XFCE
Oprócz systemu dla procesorów 32 bitowych tym razem developerzy przygotowali również wersje 64 bitowe.
Zestaw preinstalowanych aplikacji zawiera dobrze znane programy dostępne w większości dystrybucji Linuksa. Całość działa na stabilnym aż do bólu jądrze 2.6.32 – dostępne jest również 2.6.38
Dodatkowo developerzy odświeżyli i rozbudowali znane z Dreamlinuksa centrum zarządzania systemem, które otrzymało nazwę Lemur Control Panel.
Zawiera ono również kilka dodatkowych udogodnień w konfiguracji systemu, np. NVIDIA Settings
Następnym narzędziem znanym z Dreamlinuksa jest instalator popularnych programów, teraz o nazwie Easy Lemur.
Umożliwia ono instalację m.in. sterowników kart graficznych ATI i NVIDIA, zestawu kodeków multimedialnych oraz wykonania aktualizacji systemu – również do nowszej wersji.
Zmieniony został również instalator przenoszący system Live na dysk twardy komputera. Nowy instalator jest znany osobom używającym dystrybucji Linux Mint Debain Edition.
Lemur Live standardowo działa w języku angielskim ale Debianowe podstawy pozwolą na swobodną polonizację systemu.
Na dzień dzisiejszy Liquid Lemur jest jeszcze w fazie Beta, więc nie używaj go do codziennej pracy. Jednak gorąco polecam przetestowanie systemu i podzielenie się wrażeniami oraz zgłoszenie ewentualnych błędów na forum projektu.
Wielu z Was powie że podobnych dystrybucji jest dużo w sieci, lepszych lub gorszych niż Liquid Lemur. To prawda, lecz moje doświadczenia nabyte w początkowej fazie prób i testów z Linuksem pozostawiły duże wrażenie i sentyment, których w żaden sposób nie mogłem się pozbyć po zakończeniu rozwoju Dreamlinuksa.
Obrazy systemu możesz pobrać z naszego portalu
Jeśli chcesz zainstalować Liquid Lemur na dysku twardym to zapoznaj się z instalacją Linux Mint LMDE
UWAGA !
Do zarządzania pakietami (instalacja, aktualizacja, usuwanie) w Liquid Lemur stosuj TYLKO aptitude !
W grudniu 2011 roku projekt Liquid Lemur został przeniesiony z Debiana na Arch Linuksa.
W lipcu 2012 roku Liquid Lemur wrócił z powrotem na Debiana.