AktualnościDistro vs. Distro

Linux Mint Debian Edition vs MX Linux

Dzisiejszy artykuł z serii Distro vs. Distro postanowiłem poświęcić porównaniu dwóch popularnych dystrybucji Linux bazujących na Debianie: Linux Mint Debian Edition (LMDE) i MX Linux.

Linux Mint jest systemem bazującym na Ubuntu, który oferuje wersję live swojego systemu z pulpitami Cinnamon, MATE oraz Xfce i przeznaczony jest dla początkujących użytkowników Linuksa. Linux Mint Debian Edition (LMDE) jest zbudowany na pakietach Debiana z gałęzi stabilnej.

MX to dystrybucja systemu Linux zbudowana na bazie antiX-a. Projekt jest rozwijany we współpracy ze społecznością dystrybucji Mepis. System domyślnie używa pulpitu Xfce, lecz dostępne są również wersje z pulpitami KDE Plasma i Fluxbox.

1. Wymagania sprzętowe

LMDE: 2 GB pamięci RAM (zalecane 4 GB dla komfortowego użytkowania); 20 GB miejsca na dysku (zalecane 100 GB); rozdzielczość 1024×768; Port USB umożliwiający rozruch z pamięci USB.

MX: Procesor Intel lub AMD x86 z taktowaniem co najmniej 1 GHz; 1 GB pamięci RAM; aby uzyskać płynniejszą pracę, zwłaszcza podczas uruchamiania wielu aplikacji, zaleca się 2 GB lub więcej; Co najmniej 10 GB wolnego miejsca na dysku twardym. Zalecany jest dysk SSD, aby przyspieszyć czas rozruchu i ładowania aplikacji; Karta graficzna obsługująca rozdzielczość co najmniej 1024×768. Zintegrowana grafika, taka jak Intel HD Graphics lub AMD Radeon, jest wystarczająca do większości zadań; Port USB umożliwiający rozruch z pamięci USB.

2. Instalacja i konfiguracja

LMDE: Używa własnego, graficznego instalatora, który nie powinien przysporzyć problemów początkującym użytkownikom Linuksa. Po instalacji system jest w pełni skonfigurowany i gotowy do pracy.

MX: Również używa własnego, graficznego instalatora, zapożyczonego z projektu Mepis/antiX. Instalator jest prosty w obsłudze i nie powinien przysporzyć problemów początkującym użytkownikom Linuksa. Po instalacji system jest w pełni skonfigurowany i gotowy do pracy.

3. Oprogramowanie

LMDE: Mint korzysta w bogatej bazy pakietów z repozytoriów Debiana, dodając do tego pakiety z własnych repozytoriów, tworząc większą bazę dostępnych aplikacji.

MX: Również korzysta z repozytoriów Debiana oraz własnych, dostarczając szeroką gamę dostępnych pakietów.

4. Rozwój dystrybucji

LMDE: Cykl wydawniczy Linux Mint Debian Edition jest dość długi, nowe wersje są wydawane dość rzadko, raz na rok lub rzadziej. Deweloperzy Linux Mint częściej wydają nowe wersje głównej edycji bazującej na Ubuntu niż bazującej na Debianie. Nie oznacza to, iż LMDE jest nieaktualny – wręcz przeciwnie, pakiety w repozytoriach są aktualizowane na bieżąco, wliczając to własny pulpit Cinnamon.

MX: Nowe obrazy ISO MX Linux wydawane są dość regularnie, co około 3 miesiące, dostarczając na bieżąco zaktualizowane nośniki live/install.

Podsumowanie

Linux Mint Debian Edition to doskonała baza systemowa zbudowana na Debianie, wyposażona w nowoczesny pulpit Cinnamon. Aktualizacje pakietów nie dostarczają najnowszych wersji, lecz podobnie jak w Debianie, mają za zadanie utrzymać system w bardzo dobrej kondycji, który będzie działał bez zakłóceń przez długi czas.

MX Linux, podobnie jak LMDE to solidne środowisko dla użytkowników, którzy cenią sobie stabilność i niezawodność, kosztem najnowszych wersji pakietów.

Zarówno LMDE jak i MX Linux to do doskonałe, super solidne systemy operacyjne skierowane do początkujących oraz bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy cenią sobie prostotę użytkowania, szybkość działania i dostępność oprogramowania.

Który z nich jest lepszy? Ciężko to jednoznacznie stwierdzić, obydwa posiadają solidną bazę Debiana, własne dodatkowe pakiety i ustawienia, sprawiając, iż tylko sam użytkownik może dostrzec różnice na własnym sprzęcie.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Jeden komentarz do “Linux Mint Debian Edition vs MX Linux

  • Mx moim zdaniem wyprzedza Mint LMDE. Przede wszystkim szerokim zasobem narzędzi, oraz mimo wszystko, nowszymi wersjami pakietów przez backporty i testowe repozytorium. Dodatkowo jesli dla kogoś to ważne, to został doskonale przystosowany do działania z systemV. Oczywiście opcja włączenia z systemd jest. Jednak chcąc naprawdę mega stabilności i pewności działania, lepiej oprzeć się o SystemV.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Accessibility Toolbar