Linux Mint 21

Została wydana nowa wersja Linux Mint 21 o nazwie kodowej „Vanessa”.

Linux Mint to system bazujący na Ubuntu, wyposażony w pulpity MATE, Cinnamon oraz Xfce i skierowany do początkujących użytkowników komputerów osobistych.

Linux Mint 21 „Vanessa” bazuje na Ubuntu 22.04 LTS i oferuje wsparcie techniczne do 2027 roku a całość działa na jądrze Linux z linii 5.15 LTS.

Wersja Cinnamon zawiera najnowsze i najlepsze środowisko graficzne Cinnamon 5.4, Muffin jest teraz oparty na Mutter 3.36, a jego baza kodowa jest znacznie bliższa oryginałowi niż wcześniej.

W Linux Mint 21 Blueman zastąpił Blueberry, aplikację do obsługi urządzeń Bluetooth.

Brak miniatur w niektórych typach plików został zidentyfikowany jako problem z użytecznością. Aby temu zaradzić, uruchomiono nowy projekt Xapp o nazwie xapp-thumbnailers, który jest teraz dostępny w Linux Mint 21.

Aplikacja Sticky Notes ma teraz możliwość duplikowania notatek.

Zautomatyzowane zadania są dobrym narzędziem, aby zapewnić bezpieczeństwo komputera, ale czasami mogą wpływać na wydajność systemu podczas pracy nad nim.

Do Linux Mint dodano mały monitor procesów, aby wykrywać automatyczne aktualizacje i automatyczne migawki systemu działające w tle.

Linux Mint 21 używa protokołu IPP, znanego również jako drukowanie i skanowanie bez sterownika (tj. Standardowy protokół, który komunikuje się z drukarkami/skanerami bez użycia sterowników). W przypadku większości drukarek i skanerów sterowniki nie są potrzebne, a urządzenie jest wykrywane automatycznie.

W źródłach oprogramowania lista repozytoriów, lista PPA i lista kluczy obsługują wielokrotny wybór. Pozwala to na jednoczesne usunięcie kilku elementów.

Wstępna obsługa GTK4 została dodana w motywach Mint-Y i Mint-X. Motyw Mint-X został przeprojektowany. Jest teraz oparty na SASS i obsługuje aplikacje korzystające z trybu ciemnego.

Pulpit MATE został zaktualizowany do wersji 1.26 a edycja Xfce używa środwiska graficznego Xfce w wersji 4.16.

Wymagania sprzętowe dla Linux Mint 21:
– 2GB RAM (rekomendowane 4GB)
– 20GB powierzchni dysku (rekomendowane 100GB)
– monitor o rozdzielczości 1024×768
– procesor 64 bitowy amd64/x86_64

Przed instalacją systemu, zapoznaj się z informacją o wydaniu opublikowaną na stronie projektu, w której wyszczególnione są wszystkie znane błędy oraz porady pozwalające na wprowadzenie ręcznych poprawek.

Możliwa jest aktualizacja systemu z wersji Linux Mint 21 beta za pośrednictwem menadżera aktualizacji.
Sposób aktualizacji z wersji 20.3 do 21 będzie udostępniona w niedługim czasie.

Obrazy płyt Linux Mint dla maszyn 64 bitowych można pobrać z naszego portalu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.