Aktualności

Linux Mint 21.2

Została wydana nowa wersja Linux Mint 21.2 o nazwie kodowej „Victoria”.

Linux Mint to system bazujący na Ubuntu, wyposażony w pulpity MATE, Cinnamon oraz Xfce i skierowany do początkujących użytkowników komputerów osobistych.

Linux Mint 21.2 „Victoria” bazuje na Ubuntu 22.04 LTS i oferuje wsparcie techniczne do 2027.

Slick Greeter, który jest odpowiedzialny za ekran logowania, otrzymał wsparcie dla wielu układów klawiatury. Wskaźnik znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu otwiera menu, które pozwala przełączać się między układami.

Menedżer oprogramowania otrzymał odświeżenie interfejsu użytkownika. Lista polecanych aplikacji została zaktualizowana i zawiera teraz Flatpaks. Udoskonalono system oceniania, aby zapewnić lepszą widoczność nowych, zyskujących popularność aplikacji.

Pix został oparty na gThumb 3.12.2. Przyjęto nowy interfejs użytkownika gThumb. Używa pasków nagłówków i przycisków zamiast pasków narzędzi i pasków menu. Jest nieco mniej wykrywalny dla nowicjuszy, ale wygląda bardzo czysto i pozostaje dość intuicyjny.

Ikony folderów nie mają już paska. Zamiast tego każdy kolor otrzymał piękne dwukolorowe ikony.

Naprawiono problemy ze spójnością w różnych wersjach GTK i Cinnamon. Zainspirowaliśmy się Adwaitą i sprawiliśmy, że nasze podpowiedzi były większe, bardziej okrągłe i z większymi marginesami.

Dodano obsługę XDG Desktop Portal do XApp dla Cinnamon, MATE i Xfce. Zapewnia to lepszą kompatybilność między środowiskami graficznymi a aplikacjami nienatywnymi, takimi jak flatpaks lub aplikacje GNOME (aplikacje libhandy/libadwaita). Między innymi umożliwia to tym aplikacjom wykonywanie zrzutów ekranu lub obsługę trybu ciemnego. W rezultacie tryb ciemny staje się ustawieniem globalnym, które można ustawić w Cinnamon-Settings (dla Cinnamon) lub w mintdesktop (dla MATE i Xfce).

Blueman został zaktualizowany do wersji 2.3.5.

Linux Mint 21.2 oferuje pełną obsługę plików obrazów HEIF i AVIF.

Dokumenty Adobe Illustrator są obsługiwane przez Xreader, przeglądarkę dokumentów.

Mint-Y-Legacy został przemianowany na Mint-L. Jeśli lubisz ciemniejsze motywy, wybór nigdy nie był łatwiejszy. A teraz, gdy zniknęły ikony mono, jest kompatybilny z aplikacjami w pełnym kolorze.

Przełącznik kolorów folderów nie próbuje już odgadnąć kolorów ikon na podstawie ich nazwy motywu. Dopasowania kolorów są zdefiniowane w /usr/share/folder-color-switcher/colors.d/.

Xreader domyślnie pracuje w trybie stronicowania ze zmaksymalizowanym oknem.

Linux Mint 21.2 zawiera Xfce 4.18, MATE 1.26, Cinnamon 5.8 i jądro Linux 5.15.

Wymagania sprzętowe dla Linux Mint 21:
– 2GB RAM (rekomendowane 4GB)
– 20GB powierzchni dysku (rekomendowane 100GB)
– monitor o rozdzielczości 1024×768
– procesor 64 bitowy amd64/x86_64

Przed instalacją systemu, zapoznaj się z informacją o wydaniu opublikowaną na stronie projektu, w której wyszczególnione są wszystkie znane błędy oraz porady pozwalające na wprowadzenie ręcznych poprawek.

Źródło: blog.linuxmint.com/?p=4541

Obrazy płyt Linux Mint dla maszyn 64 bitowych można pobrać z naszego portalu

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.