Linux Mint 20.3

Ostatnia aktualizacja: 27th kwiecień 2022, 10:47 am

Została wydana nowa wersja Linux Mint 20.3 o nazwie kodowej „Una”.

Linux Mint to system bazujący na Ubuntu, wyposażony w pulpity MATE, Cinnamon oraz Xfce i skierowany do początkujących użytkowników komputerów osobistych.

Linux Mint 20.3 „Una” bazuje na Ubuntu 20.04 LTS (Focal Fossa), oferuje wsparcie techniczne do 2025 roku a całość działa na jądrze Linux z linii 5.4 LTS.

Wersja Cinnamon zawiera najnowsze i najlepsze środowisko graficzne Cinnamon 5.2, które oferuje wiele ulepszeń i nowych funkcji. Z drugiej strony edycje Xfce i MATE są dostarczane z najnowszymi środowiskami graficznymi Xfce 4.16 i MATE 1.26.

Wszystkie trzy wersje mają zaktualizowany wygląd, ponieważ domyślny motyw Mint-Y otrzymał szereg ulepszeń, takich jak zaokrąglone rogi z większymi przyciskami na pasku tytułowym, przyciemnione szarości zamiast kolorów akcentujących, a także pełna obsługa trybu ciemnego dla Celluloidu, terminala GNOME, Aplikacje Hypnotix, Pix i XViewer.

Ze względu na te zmiany wizualne motyw Mint-Y-Darker będzie teraz dostępny w repozytorium Linux Mint dla tych, którzy chcą używać starego wyglądu i stylu z poprzedniej wersji. Możesz łatwo dodać motyw Mint-Y-Darker, instalując pakiet mint-themes-legacy.

Kolejną zmianą w tym wydaniu jest nowa aplikacja o nazwie Thingy (Biblioteka), która należy do XApp, a która może służyć jako miejsce do przechowywania dokumentów.

W tej wersji aplikacja odtwarzacza Hypnotix IPTV została zaktualizowana o nową funkcję wyszukiwania, która umożliwia łatwe wyszukiwanie kanałów telewizyjnych, filmów i seriali, a także obsługuje interfejs API Xtream.

Aplikacja Sticky Notes otrzymała również funkcję wyszukiwania wraz z nową kontrolką na pasku narzędzi notatek, aby kontrolować rozmiar tekstu.

Xreader PDF Reader otrzymał obsługę mangi, przeglądarka obrazów Xviewer obsługuje teraz szybkie dopasowanie obrazu do wysokości lub szerokości okna, a edytor tekstu Xed pozwala teraz nawigować po kartach za pomocą skrótów klawiszowych. Ponadto zarówno aplikacje Xed, jak i Xreader mają teraz opcję ukrywania paska menu.

Linux Mint 20.3 oferuje również ulepszoną obsługę Flatpak i drukowania, możliwość włączania i wyłączania Bluetooth z menu tacy Bluetooth, a także różne ulepszenia wydajności, które pomogą Ci oszczędzić baterię i zmniejszyć zużycie zasobów.

Wymagania sprzętowe dla Linux Mint 20.2:
– 2GB RAM (rekomendowane 4GB)
– 20GB powierzchni dysku (rekomendowane 100GB)
– monitor o rozdzielczości 1024×768
– procesor 64 bitowy amd64/x86_64

Przed instalacją systemu, zapoznaj się z informacją o wydaniu opublikowaną na stronie projektu, w której wyszczególnione są wszystkie znane błędy oraz porady pozwalające na wprowadzenie ręcznych poprawek.

Możliwa jest aktualizacja systemu z wersji Linux Mint 20.3 beta za pośrednictwem menadżera aktualizacji.

Obrazy płyt Linux Mint dla maszyn 64 bitowych można pobrać z naszego portalu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.