Linux Mint 20.2

Ostatnia aktualizacja: 29th kwiecień 2022, 11:16 pm

Została wydana nowa wersja Linux Mint 20.2 o nazwie kodowej „Uma”.

Linux Mint to system bazujący na Ubuntu, wyposażony w pulpity MATE, Cinnamon oraz Xfce i skierowany do początkujących użytkowników komputerów osobistych.

Linux Mint 20.2 „Uma” bazuje na Ubuntu 20.04 LTS i oferuje wsparcie techniczne do 2025 roku.

Nowa wersja Linux Mint 20.2 oferuje zmiany i nowe funkcje, takie jak:
– Menedżer aktualizacji obsługuje teraz aktualizacje wtyczek Cinnamon (tj. aktualizacje apletów, deskletów, motywów i rozszerzeń).
– W przeszłości dostępne aktualizacje były po prostu wskazywane przez małą pomarańczową kropkę na ikonie Menedżera aktualizacji w zasobniku systemowym i mogły pozostać niezauważone przez długi czas. W Linux Mint 20.2 Menedżer aktualizacji jest teraz w stanie zapamiętać, jak długo każda aktualizacja była dostępna, ile dni komputer był w tym czasie włączony i ocenić, czy mile widziane byłoby powiadomienie przypominające o dostępnych aktualizacjach.
– Menedżer aktualizacji obsługuje automatyzację aktualizacji Flatpak. Poprzednio znajdowało się to w „Aplikacjach startowych”.
– Wdrożono nową aplikację, która dodaje możliwość zbiorczej zmiany nazw plików. Ta nowa aplikacja nazywa się Bulky i jest domyślnie instalowana w Linux Mint 20.2.
– Sticky Notes zastępuje GNote jako domyślną aplikację do robienia notatek.
– Dzięki Warpinatorowi możesz już przesyłać pliki z komputera na komputer przez sieć lokalną, ale dzięki nowej aplikacji na Androida możesz teraz to robić również za pomocą telefonu i tabletu.
– Nemo, menedżer plików Cinnamon, ma nową funkcję wyszukiwania. Do tej pory można było tylko wyszukiwać pliki. W Nemo 5.0 można łączyć wyszukiwanie plików z wyszukiwaniem treści, czyli plików, które są nazwane w określony sposób i/lub zawierają określone słowa.
– W Cinnamon 5 naprawiono 5 wycieków pamięci i zaimplementowano nowy monitor do wykrywania, rejestrowania i rozwiązywania przypadków, w których Cinnamon zajmuje zbyt dużo pamięci.
– Oprócz zablokowania ekranu, wygaszacz ekranu uruchamia nowe okno awaryjne w osobnym procesie. Ma to na celu zapewnienie, że dane wejściowe zostaną przechwycone, a sesja zostanie ukryta, nawet jeśli wygaszacz ekranu uległ awarii.
– Cinnamon 5.0 lepiej wykrywa zmiany stanu zasilania i lepiej je zgłasza (powiadomienia, dokładność ikon baterii, urządzenia filtrujące bez wartości procentowych).
-W preferencjach orca uzyskała lepsze wsparcie, a DNS IPV6 jest teraz widoczny.
– Aplet menu uwzględnia naturalne wymiary i może przełączać kategorie po kliknięciu, a nie najechaniu kursorem.
– pulpit Cinnamon został zaktualizowany do wersji 5.0
– HPLIP został zaktualizowany do wersji 3.21.2, aby zapewnić najnowsze wsparcie dla drukarek i skanerów HP.
– Przeglądarka obrazów obsługuje teraz obrazy .svgz, a jej tryb pokazu slajdów można wstrzymać/wznowić za pomocą spacji.
– W plikach PDF adnotacje pojawiają się teraz pod tekstem, a dokument można przewijać w dół za pomocą spacji.
– Edytor tekstu zawiera nowe opcje wyróżniania różnych białych przestrzeni.
– MATE 1.24
– Xfce 4.16
– linux-firmware 1.187
– Linux kernel z linii 5.4

Jeśli nie możesz uruchomić lub zainstalować Linux Mint, ponieważ twój sprzęt jest zbyt nowy i nie jest prawidłowo wykrywany, pobierz obraz ISO „Edge”. Linux Mint 20.2 Edge domyślnie wyposażony jest w jądro Linux 5.11.

Wymagania sprzętowe dla Linux Mint 20.2:
– 2GB RAM (rekomendowane 4GB)
– 20GB powierzchni dysku (rekomendowane 100GB)
– monitor o rozdzielczości 1024×768
– procesor 64 bitowy amd64/x86_64

Przed instalacją systemu, zapoznaj się z informacją o wydaniu opublikowaną na stronie projektu, w której wyszczególnione są wszystkie znane błędy oraz porady pozwalające na wprowadzenie ręcznych poprawek.

Możliwa jest aktualizacja systemu z wersji Linux Mint 20.2 beta za pośrednictwem menadżera aktualizacji.

Obrazy płyt Linux Mint dla maszyn 64 bitowych można pobrać z naszego portalu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.