Aktualności

Kali Linux 2024.2

Została wydana nowa wersja Kali Linux 2024.2.

Kali Linux to specjalistyczna dystrybucja Linuksa służąca do przeprowadzania testów bezpieczeństwa i łamania zabezpieczeń. System zbudowany jest na dystrybucji Debian GNU/Linux i oferuje model ciągły (rolling release).

Najważniejsze zmiany w tej wersji obejmują m.in.:
– t64 – Przyszła zgodność pakietów dla platform 32-bitowych
– Zmiany w pulpicie – Ulepszenia GNOME 46 i Xfce
– Nowe narzędzia – 18 nowych narzędzi i niezliczone aktualizacje
– W ciągu ostatnich kilku miesięcy wprowadzono również kilka udoskonaleń do Kali NetHunter

Podczas ostatniego cyklu ta procedura została przerwana przez poważną zmianę w Debianie: przejście t64. Co to jest? W skrócie: t64 odnosi się do 64-bitowego typu time_t. Dla tych, którzy nie znają języka C, time_t jest typem do przechowywania znacznika czasu Unix (ilość sekund w stosunku do epoki Unix), a rozmiar tego typu zależy od architektury. W przypadku architektur, które mają 32-bitowy typ time_t, problem pojawi się w roku 2038, ponieważ zostanie osiągnięta maksymalna możliwa wartość, a wartość przekroczy +2147483647 i zmieni się w wartości ujemne. Strona glibc zawiera wszystkie szczegóły techniczne dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej.

Co to oznacza dla użytkowników Kali?

Przejście zostało zakończone w kali-rolling w poniedziałek 20 maja i jest teraz wydane z Kali 2024.2. Dla użytkowników Kali rolling, którzy zaktualizowali swój system, przejście jest już za nimi.
Zdecydowana większość użytkowników Kali działa na amd64 lub arm64: jedyną widoczną zmianą będzie wiele uaktualnionych pakietów i wiele nowych pakietów z sufiksem t64 w nazwie. Ponieważ nie było żadnej zmiany ABI dla tych architektur, nie powinno być problemu. Ponadto stare pakiety (bez sufiksu t64) można współinstalować z nowymi pakietami t64, więc aktualizacja nie powinna stanowić problemu dla APT.
Użytkownicy, których to może dotyczyć, to użytkownicy korzystający z Kali na płycie armel lub armhf ARM. Jeśli aktualizujesz swój system, upewnij się, że używasz polecenia apt full-upgrade (NIE używaj apt upgrade), jak już udokumentowano. Miejmy nadzieję, że po uaktualnieniu systemu wszystko pójdzie dobrze i będzie działać jak zwykle. Jeśli jednak zauważysz jakieś problemy, zgłoś je za pomocą narzędzia do śledzenia błędów Kali Linux.

Kali na urządzeniach ARM Single Board Computer (SBC) również otrzymało kilka zmian:
– Jądro Gateworks Newport zaktualizowane do wersji 5.15
– Jądro Raspberry Pi 5 zaktualizowane do wersji 6.1.77
– Niestety nie można zapewnić wsparcia dla Gateworks Ventana i w związku z tym deweloperzy nie są w stanie zaoferować wstępnie skompilowanego obrazu

Źródło: www.kali.org/blog/kali-linux-2024-2-release/

Obrazy live/install dla maszyn klasy i686, amd64 oraz arm64 dostępne są do pobrania z naszego portalu

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.