Instalacja Ubuntu 24.04.1 LTS
Ostatnia aktualizacja: 26 września 2024, 11:48
Ubuntu to dystrybucja Linuksa typu Live, powstała na bazie Debiana, z możliwością instalacji na dysku twardym. Dystrybucja jest sponsorowana przez firmę Canonical oraz Ubuntu Fundation, a pierwszą wersję wydano w roku 2004.
Obecna instalacja Ubuntu jest moją trzecią, poglądową instalacją tego systemu. Pierwszą instalację Ubuntu 10.04 LTS wykonałem w 2010 roku a drugą, Ubuntu 20.04 LTS w 2020 roku. Trochę się zmieniło od tamtego czasu, więc postanowiłem zrobić kolejną, trzecią już instalację tej popularnej dystrybucji Linux.
Do celów tej instalacji użyłem nośnik ISO Ubuntu 24.04.1 LTS, którą wykonałem na maszynie wirtualnej przyznając 25 GB powierzchni dysku, 2 rdzenie procesora i 4 GB pamięci RAM.
Nośnik live uruchomiony w trybie BIOS nie posiada już bootloadera Isolinux (jak to było w starszych wersjach), lecz wyposażony jest w GRUB, który bootuje maszyny z UEFI lub BIOS.
Po uruchomieniu serwera grafiki, w pierwszej kolejności masz możliwość skonfigurowania systemu według własnych potrzeb.
W kolejnym kroku możesz wybrać rodzaj połączenia z internetem lub jego brak (instalacja offline).
Teraz możesz zainstalować Ubuntu lub zamknąć okno konfiguracji i przejść do pulpitu Ubuntu w trybie live.
Jeśli wybrałeś instalację, w kolejnym kroku wybierz rodzaj instalacji:
– Interaktywna – rekomendowana dla początkujących użytkowników i nowych (pierwszych) instalacji
– Zautomatyzowana – umożliwiająca użycie pliku autoinstall.yaml, która zainstaluje Ubuntu według zapisanych ustawień poprzednich instalacji.
Teraz wybierz programy, które mają być zainstalowane razem z systemem:
– Domyślny wybór – tylko kilka podstawowych aplikacji, idealne do konfiguracji systemu po pierwszym uruchomieniu z dysku
– Rozszerzony wybór – jeśli chcesz zainstalować Ubuntu z zestawem dodatkowych aplikacji
Możesz również zainstalować sterowniki własnościowe od zewnętrznych dostawców oraz obsługę dodatkowych formatów multimedialnych.
Kolejny krok umożliwia podzielenie dysku, przydzielenie partycji na instalację Ubuntu w trybie ręcznym lub automatycznym. Zaawansowane funkcje pozwalają na użycie LVM (Logical Volume Manager (zarządca woluminów logicznych) – mechanizm systemu operacyjnego do zarządzania przestrzenią pamięci masowej), szyfrowania lub systemu plików ZFS.
Następne zadania polegają na konfiguracji użytkownika docelowego, wyboru strefy czasowej i potwierdzenia ustawień.
Instalacja Ubuntu 24.04.1 LTS na mojej wirtualnej maszynie trwała około 20 min.
Po zamknięciu systemu live, uruchomieniu Ubuntu z dysku twardego i zalogowaniu, został automatycznie uruchomiony konfigurator systemu.
Jedną z ciekawszych opcji Ubuntu jest aktywacja Ubuntu Pro, która przedłuża wsparcie techniczne (aktualizacje) z 5 do 10 lat. Opcja ta jest bezpłatna dla maksimum 5 maszyn.
Jeśli chcesz pomóc zespołowi Ubuntu w jego poprawieniu, przesyłając dane ze swojego systemu – zaznacz opcję pierwszą. W przeciwnym razie użyj opcji drugiej.
Zamykając okno konfiguracji przejdziesz do pulpitu.
Możesz również uruchomić Centrum Oprogramowania (sklep z aplikacjami), aby doinstalować dodatkowe oprogramowanie.
Graficzny aktualizator systemu nie uruchomił się, więc założyłem, że nie ma żadnych aktualizacji.
Mając stare nawyki i ufając tylko sobie, sprawdziłem dostępność aktualizacji (teoretycznie pakiety zostały zaktualizowane podczas instalacji systemu) – dostępna była jedna aktualizacja, którą możesz wykonać, tak jak w systemach Debiano-pochodnych:
sudo apt update && sudo apt upgrade
Na tym etapie skończyłem moją przygodę z Ubuntu.
Podsumowanie
Ubuntu domyślnie używa lekko zmodyfikowanego pulpitu GNOME. Osobiście uważam, że wygląda to na coś pomiędzy GNOME Shell i GNOME Flashback, z zachowaniem sesji Shell, lecz trochę lepszą funkcjonalnością z Flashback.
System Live używa na starcie około 1.4 GB pamięci RAM, co uważam za dobry wynik, lecz nie najlepszy.
Po instalacji i uruchomieniu z dysku, Ubuntu bez dodatkowych aplikacji i usług używa około 1 GB RAM, co również uważam za całkiem dobre osiągnięcie.
Jednakże, biorąc pod uwagę, iż Ubuntu nie jest dostępny dla starych maszyn 32 bitowych, a stare maszyny 64 bitowe mogą mieć za mało mocy, aby udźwignąć Ubuntu, stwierdzam, że Ubuntu na dzień dzisiejszy skierowany jest tylko do komputerów nowszej generacji z 64 bitowym procesorem.
Ubuntu wciąż obsługuje trochę starsze maszyny 64 bitowe wyposażone w BIOS, zamiast UEFI, co umożliwia uruchomienie i instalację systemu na maszynach ze środkowej półki.
Instalację Ubuntu na komputerze posiadającym mniej niż 4 GB pamięci RAM osobiście uważam za pomyłkę.
Podsumowując dość szybką (około 20 min.) instalację systemu na dysku, jej prostotę oraz dodatkowe opcje dla bardziej zaawansowanych użytkowników, aktualizację pakietów podczas instalacji oraz wybór trybu instalacji minimalnej lub z dodatkowymi aplikacjami, mogę śmiało stwierdzić, iż Ubuntu LTS wciąż mogę polecić początkującym użytkownikom Linuksa.
This post is also available in English: https://linuxchannel.org/ubuntu-24041-lts-installation/