Instalacja Linux Mint 22
Ostatnia aktualizacja: 27 czerwca 2025, 11:03
Linux Mint to dystrybucja Linux bazująca na Ubuntu, wyposażona w pulpit Cinnamon, Mint oraz Xfce. Instalator systemu oferuje możliwość instalacji nie-wolnych kodeków i sterowników, dzięki którym początkujący użytkownik nie ma problemu z odtworzeniem popularnych plików audio i wideo. Cykl wydawniczy Minta uzależniony jest od wydań Ubuntu a nowe wersje systemu ukazują się około 1-2 miesiące po oficjalnej premierze Ubuntu.
Do celów tej instalacji użyłem nośnik Live/Instal ISO Linux Mint 22.1 z pulpitem Cinnamon w trybie UEFI. Instalację wykonałem na maszynie wirtualnej, której przyznałem 20 GB powierzchni dysku, 1 rdzeń procesora i 4 GB pamięci RAM.
Nośnik live wyposażony jest w GRUB, który bootuje maszyny z UEFI lub BIOS i posiada graficzny instalator, który należy uruchomić po załadowaniu się systemu live i graficznego pulpitu.
1. System live uruchamiany jest za pośrednictwem GRUB, który oferuje również dostęp do ustawień UEFI Firmware oraz instalacji OEM (dla producentów sprzętu).
2. Z pulpitu systemu live należy wybrać ikonę Zainstaluj Linux Mint oraz wybrać język domyślnej instalacji (tutaj: Polski) w pierwszym oknie.
3. Następnie wybierz układ klawiatury (tutaj: Polish).
4. Teraz instalator umożliwia zainstalowanie kodeków multimedialnych, które są wymagane do odtwarzania niektórych formatów audio i wideo. Jest to opcjonalne, ale przydatne.
5. Kolejnym krokiem jest wybranie dysku lub partycji do instalacji Linux Mint.
Można przeznaczyć cały dysk wybierając opcję „Wyczyść dysk” lub wybrać „Użycie innego rozwiązania”, aby zainstalować Linux Mint na wybranej partycji.
6. Opcja „Funkce zaawansowane” dostarczają możliwość zaszyfrowania całego dysku.
7. Jeśli wybrałeś opcję szyfrowania dysku, w kolejnym kroku należy podać hasło szyfrujące dysk.
8. Potwierdzenie ustawień rozpocznie instalację Linux Mint na dysku komputera.
9. Kolejny wybór ustawień dotyczy strefy czasowej, w której się znajdujesz (tutaj: Polska, Warszawa).
10. Ostatnie okno ustawień dostarcza możliwość wybrania nazwy użytkownika docelowego systemu, nazwy komputera (host), hasła użytkownika, opcji automatycznego logowania i zaszyfrowania katalogu domowego (nieistotny w przypadku instalacji systemu na jednej partycji, bez oddzielnej partycji home).
11. Instalator rozpoczął swoje zadania, więc poczekaj na ich zakończenie. Cały proces instalacji na mojej maszynie zakończył się po około 15 minutach.
12. Z uwagi, iż wybrałem podczas instalacji szyfrowanie dysku, po uruchomieniu systemu z dysku, wymagane było hasło do odszyfrowania dysku, które ustaliłem podczas instalacji systemu.
13. Po pierwszym uruchomieniu Linux Mint, została automatycznie załadowana aplikacja Witaj, która umożliwia skonfigurowanie i dostosowanie poszczególnych ustawień systemu.
Podsumowanie
Instalacja Linux Mint oparta na Ubuntu jest prosta i intuicyjna, nie wymaga zaawansowanej wiedzy z obsługi Linuxa. Poszczególne etapy instalacji pozwalają na skonfigurowanie poszczególnych, podstawowych elementów systemu, a resztę konfiguracji można bez problemu przeprowadzić po pierwszym uruchomieniu systemu z dysku, za pomocą aplikacji Witaj.
W przypadku instalacji automatycznej na powierzchni całego dysku, z szyfrowaniem, instalator zaszyfrował tylko partycję root, partycje EFI i SWAP są nie szyfrowanie.
System w stanie spoczynku, bez uruchomienia dodatkowych aplikacji zużywa ok. 1GB pamięci RAM, co uważam, biorąc pod uwagę pulpit Cinnamon, za wynik całkiem niezły.
Ogólne mówiąc, można polecić Linux Mint początkującym użytkownikom Linuksa.
This post is also available in English: https:/inuxchannel.org/linux-mint-22-installation/