ŚwiatWiadomości Prasowe

Game Over przez utratę zasilania? Nie z UPS-em

Ostatnia aktualizacja: 25 września 2024, 12:25

Według danych PARP liczba graczy w Polsce oscyluje między 17 a 20 milionami. Wraz z rozwojem branży gamingowej i e-sportu, wzrastają również oczekiwania wobec niezawodności technologii. Każdy przestój, przerwa w zasilaniu lub awaria sprzętu może przekreślić wielogodzinną rozgrywkę i pokrzyżować plany na wygraną. W świecie gamingu, gdzie liczy się każda sekunda, rozwiązania takie jak zasilacze awaryjne (Uninterruptible Power Supply – UPS) stają się kluczowym elementem zapewniającym nieprzerwane działanie sprzętu i ochronę przed nagłymi przerwami w dostawie prądu czy skokami napięcia.

Branża gier i e-sportu wciąż rośnie. Liczba graczy na całym świecie zmierza do przekroczenia 3,32 miliardów do końca 2024 roku, co potwierdza status międzynarodowego przemysłu gier jako znacznej potęgi komercyjnej, której wartość prognozuje się na ponad 397 miliardów dolarów do 2029 roku. W 2023 roku globalny rynek e-sportu był wyceniany na 2 miliardy dolarów i oczekuje się, że do 2032 roku jego roczna stopa wzrostu (CAGR) przekroczy 15%.

Dlaczego zasilacz UPS w gamingu jest tak ważny?

Każdy gracz wie, jak ważna jest specyfikacja sprzętu: wydajny procesor, karta graficzna, a także szybkie połączenie internetowe. Równie ważne jest jednak zapewnienie nieprzerwanego zasilania. Rozwiązania takie jak UPS wykorzystywane są do podtrzymania ciągłości działania i ochrony urządzeń w razie zaniku podstawowego zasilania lub skoków napięcia w sieci.

Zasilacz awaryjny zapewnia, że urządzenia takie jak komputer, konsola czy router pozostaną włączone na tyle długo, aby można było dokończyć kluczowe działania. Przy nagłej utracie prądu UPS automatycznie przełącza się na zasilanie bateryjne, dając graczowi czas na zapisanie postępów w rozgrywce. Jeśli awaria zasilania potrwa dłużej, UPS pozwoli na bezpieczne wyłączenie sprzętu, chroniąc przed utratą danych i uszkodzeniem wrażliwych komponentów. Warto mieć na uwadze, że możliwości pracy bateryjnej jest ograniczona czasowo (zwykle od kilku do kilkudziesięciu minut, ale może to również być kilka godzin), jednak reakcja na wszelkie zakłócenia w sieci ma charakter natychmiastowy.

Skuteczna ochrona każdego sprzętu

Przepięcia w instalacjach elektrycznych mogą być spowodowane m.in. przez uderzenia piorunów czy wadliwe okablowanie. Nawet chwilowy wzrost napięcia może przy tym powodować awarie lub uszkodzenie sprzętu elektronicznego. Aby zminimalizować ryzyko przerwania rozgrywki czy zniszczenia urządzeń warto korzystać z kilku rozwiązań. Zasilacze UPS, w połączeniu z odpowiednimi listwami przeciwprzepięciowymi minimalizują ryzyko uszkodzeń, pochłaniając nadmiar energii i obniżając napięcie do bezpiecznego poziomu.

Dostępne są różne warianty UPS-ów, dzięki którym można zapewnić niezawodne zasilanie awaryjne dla każdego rodzaju konfiguracji gamingowej. Zasilacze off-line zapewniają ochronę przeciwprzepięciową i w przypadku braku prądu przełączają się w tryb bateryjny, dzięki czemu mogą być stosowane do urządzeń takich jak monitory, modemy, routery czy proste komputery. Dla bardziej wymagających graczy istnieją rozwiązania UPS line-interactive, które regulują zakłócenia zasilania poprzez odpowiednie zwiększanie i obniżanie napięcia sieciowego. Dzięki temu sprawdzą się w ochronie komputerów o wysokiej specyfikacji obsługujących wymagające aplikacje, w tym te potrzebne do rywalizacji w turniejach e-sportowych.

Przy wyborze zasilacza awaryjnego warto pamiętać o odpowiednim dopasowaniu mocy, aby uniknąć niepotrzebnego przewymiarowania (co może negatywnie odbić się na sprawności zasilacza) lub doboru zbyt małego UPS-a. Aby zrobić to poprawnie, należy zsumować pobór mocy komputera i wszystkich innych podłączonych do zasilacza urządzeń.

Rafał Brzuska, Product Manager w firmie Eaton

The game industry of Poland – report 2023:
en.parp.gov.pl/publications/publication/the-game-industry-of-poland-report-2023
en.parp.gov.pl/storage/publications/pdf/The_Game_Industry_Poland_2023_12_07.pdf

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Skip to content