*** Linuxiarze obchodzą w tym roku 10-lecie działalności! *** Dziękujemy za wspólnie spędzone lata i zapraszamy na kolejne! ***

FreeBSD od… Microsoft

Wiadomości ze świata
Fakty są dość jasne:
Ostatnia wersja FreeBSD 10.3 jest dostępna do pobrania w postaci obrazu wirtualnej maszyny z Azure Marketplace. Ten obraz, jakby nie patrzeć, został opublikowany przez Microsoft, a nie FreeBSD Foundation.

Więc o co tu chodzi?
Wpis na blogu Microsoft Azure informuje o modyfikacjach dodanych do jądra systemu mające na celu poprawę wydajności sieci i nośników danych. Dodatkową zmianą jest „Azure VM Guest Agent”, który „umożliwia” FreeBSD „rozmowę” z Azure Fabric i na odwrót. Są to podobne zmiany, jakie zostały również wprowadzone do jądra Linux przez techników Microsoft, w celu umożliwienia uruchomienia Linux na Hyper-V.

Powyższe zmiany, według Microsoft, zostały dodane do FreeBSD:
„jeśli ktokolwiek pobierze obraz FreeBSD 10.3 ze strony FreeBSD Foundation otrzyma wprowadzone przez Microsoft usprawnienia, wbudowane w system.”

Podsumowując, zmiany opublikowane przez Microsoft, udostępnione w Azure FreeBSD nie są zastrzeżone – wszyscy użytkownicy FreeBSD również je otrzymają.
Dodatkowo użytkownicy MS oraz Azure mogą otrzymać wsparcie techniczne związane z FreeBSD bezpośrednio z działu pomocy technicznej Microsoft.

Dodatkową zachętą dla Microsoft jest fakt, iż FreeBSD jest używany jako podłoże dla wirtualnych urządzeń przez wielu producentów, takich jak Citrix i Gemalto. Microsoft chce również uruchamiać ich produkty na platformie Azure, a więc współpracuje ściśle z nimi, aby było to możliwe. Microsoft dodaje również, iż jest to nie tylko wstęp do większej ilości funkcji Hyper-V w FreeBSD, ale więcej usprawnień wydajności na poziomie jądra.

Źródło: azure.microsoft.com/en-us/blog/freebsd-now-available-in-azure-marketplace

Azure

 

Powiązane wpisy

3 thoughts on “FreeBSD od… Microsoft

 • 08/10/2016 at 9:52 am
  Permalink

  już wielki brat wgrał szpiega do linuxa i do bsd…a my się cieszmy

  Reply
  • 21/09/2016 at 5:46 pm
   Permalink

   download osboxes.org/freebsd/

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *