FreeBSD 13.0

FreeBSD
Zespół inżynierów The FreeBSD Release Engineering Team poinformował o wydaniu FreeBSD 13.0. Jest to pierwsze wydanie systemu ze stabilnej gałęzi 13.

FreeBSD to uniksowy system operacyjny z rodziny BSD, zgodny z normą Posix.
Założycielami projektu byli Nate Williams, Rod Grimes i Jordan Hubbard

Najważniejsze zmiany:
– Narzędzia clang, lld i lldb oraz biblioteki compiler-rt, llvm, libunwind i libc ++ zostały zaktualizowane do wersji 11.0.1.
– Usunięto przestarzałą wersję debuggera GNU, który został zainstalowany w /usr/libexec do użytku przez crashinfo. Szczegółowe informacje o awariach jądra można uzyskać, instalując nowoczesny GDB z portów lub pakietów.
– Usunięto przestarzałe binutils 2.17 i gcc 4.2.1. Wszystkie obsługiwane architektury używają teraz narzędzi LLVM/clang.
– Wersja grep z BSD jest teraz instalowana domyślnie. Przestarzała wersja GNU została usunięta.
– Usunięto obsługę CU-SeeMe z libalias.
– Dodano sterownik qat obsługujący niektóre funkcje przyspieszenia kryptograficznego urządzenia Intel QuickAssist (QAT). Sterownik qat obsługuje urządzenia QAT zintegrowane z platformami Atom C2000 i C3000 oraz Xeon C620 i D-1500 oraz kartę Intel QAT Adapter 8950.
– Usunięto kilka przestarzałych sterowników.
– Kilka sterowników zostało przeniesionych na architekturę PowerPC64.
– Jądro obsługuje teraz ramkowanie w jądrze i szyfrowanie danych Transport Layer Security (TLS) na gniazdach TCP dla TLS w wersjach od 1.0 do 1.3. Odciążanie transmisji przez sterowniki kryptograficzne w jądrze jest obsługiwane dla zestawów szyfrów MtE korzystających z AES-CBC, a także zestawów szyfrujących AEAD używających AES-GCM. Odbieranie odciążania za pośrednictwem sterowników kryptograficznych w jądrze jest obsługiwane w przypadku zestawów szyfrujących AES-GCM dla protokołu TLS 1.2. Używanie KTLS wymaga użycia biblioteki SSL dla przestrzeni użytkownika obsługującej KTLS. Biblioteka OpenSSL zawarta w systemie podstawowym nie włącza domyślnie obsługi KTLS, ale można ją włączyć, budując z opcją WITH_OPENSSL_KTLS
– 64-bitowa architektura ARM znana jako arm64 lub AArch64 jest promowana do statusu Tier-1 dla FreeBSD 13.
– I wiele więcej…

FreeBSD 13.0 jest dostępny dla architektur sprzętowych: amd64, i386, powerpc, powerpc64, sparc64, armv6, aarch64.

FreeBSD 13.0-RELEASE można zainstalować z bootowalnych obrazów ISO lub przez sieć. Niektóre architektury obsługują również instalację z pamięci USB.

Obrazy instalacyjne systemu FreeBSD można pobrać z naszego portalu.

 

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 1 =