Świat

Firefox 110

Została wydana nowa wersja Firefox 110.0.

Mozilla poinformowała o wydaniu Firefox 110, swojej bezpłatnej, wieloplatformowej otwarto-źródłowej przeglądarki internetowej dla platform GNU/Linux, macOS i Windows.

Nowy Firefox jak zawsze oferuje nowe funkcje i ulepszenia, które obejmują m.in. możliwość importowania danych z przeglądarek internetowych Opera, Opera GX i Vivaldi w systemach Linux.

Firefox w systemie Linux pozwalał użytkownikom importować dane tylko z przeglądarek Chrome/Chromium, ale począwszy od tej wersji będzie można również importować zakładki, pliki cookie, historię i hasła z Opery lub Vivaldi.

Opera i Vivaldi muszą być zainstalowane przy użyciu natywnych pakietów dla Twojej dystrybucji Linux, takich jak RPM lub DEB. Instalacje używające formatów Flatpak lub AppImage nie zostaną wykryte przez Firefoksa, więc nie będziesz mógł niczego zaimportować.

Inne zmiany w wydaniu Firefoksa 110 obejmują bardziej niezawodne przeciąganie obrazów między otwartymi kartami lub innymi instancjami Firefoksa, a także możliwość czyszczenia daty, godziny i lokalnych pól wprowadzania daty i godziny za pomocą skrótów klawiaturowych Ctrl + Backspace i Ctrl + Delete.

W tej wersji dodano również obsługę nazwanych stron CSS, umożliwiając stronom internetowym wykonywanie układu poszczególnych stron i dodawanie podziałów stron w sposób deklaratywny podczas drukowania, domyślnie włączono akcelerowany przez GPU system Canvas2D w systemach macOS i Linux, a także ulepszenia wydajności WebGL w systemach Linux, macOS i Windows.

Dla użytkowników systemu Windows, Firefox 110 oferuje również piaskownicę GPU, dekodowaną sprzętowo nakładkę wideo z procesorami graficznymi innych firm w celu poprawy wydajności odtwarzania wideo i jakości skalowania wideo, a także możliwość blokowania modułów innych dostawców przed wstrzyknięciem ich do Firefoksa.

Firefox 110 domyślnie umożliwia obsługę zapytań o kontenery i jednostki długości zapytań o kontenery, dodaje obsługę klonowania natywnych stosów błędów dla wszystkich metod korzystających z ustrukturyzowanego algorytmu klonowania, zarówno w wątku głównym, jak iw procesach roboczych, a także dodaje obsługę uprawnień midi API uprawnień.

Źródło: www.mozilla.org/en-US/firefox/110.0/releasenotes/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.