Firefox 105

Została wydana nowa wersja przeglądarki internetowej Mozilla Firefox 105.

Firefox 105 był dla Mozilli kolejną próbą zaimplementowania długo oczekiwanego poziomego gestu przesuwania dwoma palcami w systemach Linux, w celu nawigowania tam i z powrotem na stronie internetowej bez konieczności przytrzymywania klawisza Alt. Niestety, chociaż funkcja działała dobrze, podczas testów beta, brakuje jej w ostatecznej wersji. W systemie Windows ta funkcja jest teraz włączona.

Zamiast tego użytkownicy Linuksa uzyskują więcej ulepszeń wydajności, dzięki czemu jest mniej prawdopodobne, że zabraknie pamięci, gdy jest ona na wyczerpaniu. Firefox jest bardziej niezawodny i będzie działał lepiej.

Kolejną interesującą zmianą w Firefoksie 105 jest nowa opcja w oknie Podgląd wydruku, która daje możliwość drukowania tylko bieżącej strony.

Deweloperzy sieci Web otrzymują obsługę definiowania trwałych skryptów, a także obsługę interfejsów TextDecoderStream i TextEncoderStream, które są częścią interfejsu Encoding API.

Poprawki pamięci są również obecne w systemach Windows, a użytkownicy macOS mają łatwiejsze przewijanie za pomocą touchpada, zmniejszając niezamierzone przewijanie po przekątnej, na przeciwnej osi do zamierzonej osi przewijania.

Firefox jest teraz zgodny ze specyfikacją User Timing L3, która dodaje dodatkowe opcjonalne argumenty do metod performance.mark i performance.measure w celu zapewnienia niestandardowych czasów rozpoczęcia, zakończenia, czasu trwania i dołączonych szczegółów.

Wyszukiwanie pojedynczych przedmiotów na dużych listach jest teraz 2x szybsze. To ulepszenie wydajności zastępuje array.includes i array.indexOf zoptymalizowaną wersją SIMD.

Źródło: www.mozilla.org/en-US/firefox/105.0/releasenotes/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.