Aktualności

Finnix 126

Ryan Finnie poinformował o wydaniu nowej wersji specjalistycznej dystrybucji Finnix 126.

Finnix jest małą, działającą w trybie tekstowym dystrybucją Linux przeznaczoną dla administratorów systemów. Finnix zawiera w swoim zestawie narzędzia służące do partycjonowania dysków, monitorowania ruchu sieciowego, naprawy rekordu rozruchowego oraz instalacji innych systemów operacyjnych.

Finnix 126 zawiera szereg poprawek, nowych pakietów i nowych funkcji:
– Jądro Linux 6.8 (Debian 6.8.12-1)
– Nowe pakiety: libc6-i386 (nie nadaje się bezpośrednio do użytku, ale pozwala na uruchamianie niektórych plików binarnych i386 w obszarze użytkownika AMD64 Finnix)
– Dodano opcję wiersza poleceń jądra 0, która działa tak samo jak narzędzie 0 (locale-config), ale podczas wczesnego uruchamiania i przed monitami powłoki
– Upstreamowe aktualizacje pakietów Debiana
– Wiele drobnych poprawek i ulepszeń

Jest to pierwsza wersja Finnix zawierająca dodatkowe gwarancje dotyczące „łańcucha dostaw”. Wydanie zostało zbudowane na publicznej platformie CI (GitHub Actions), przy czym ISO (.disk/build_info) wskazuje adres URL kompilacji, który zawiera sumę kontrolną SHA256 ISO i linki do dokładnego zatwierdzenia użytego do jego zbudowania. Ponadto kompilacja zapewnia zaświadczenie o artefaktach kompilacji za pośrednictwem nowej funkcji zaświadczania w GitHub.

Należy pamiętać, że to wydanie zostało wydane kilka dni po ogłoszeniu luki w zabezpieczeniach OpenSSH CVE-2024-6387 i Finnix 126 zawiera poprawioną wersję (Debian 9.7p1-7).

Źródło: blog.finnix.org/2024/07/04/finnix-126-released/

Obraz płyty ISO dla architektury 64 bitowej można pobrać z naszego portalu.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Skip to content