Aktualności

Fedora 38

Ostatnia aktualizacja: 7 listopada 2023, 16:48

Matthew Miller poinformował o wydaniu nowej wersji Fedora 38.

Fedora jest dystrybucją sponsorowaną przez firmę Red Hat i rozwijaną przez społeczność skupioną wokół projektu.

Fedora Workstation koncentruje się na pulpicie. Jak zwykle Fedora Workstation zawiera najnowszą wersję GNOME 44, które oferuje wiele ulepszeń, w tym nowy ekran blokady, sekcję „aplikacje działające w tle” w szybkim menu oraz ulepszenia ustawień ułatwień dostępu. Ponadto włączenie repozytoriów innych dostawców umożliwia teraz niefiltrowany widok aplikacji na Flathub.

W tej wersji skrócono domyślny limit czasu wyłączania usług. Pomaga to w szybszym wyłączaniu systemu — jest to ważne, gdy musisz chwycić laptopa i wyjść.

Obrazy Spin i Labs Fedory są przeznaczone dla różnych odbiorców i przypadków użycia, w tym Fedora Comp Neuro, która zapewnia narzędzia do neuronauki obliczeniowej, oraz środowiska graficzne, takie jak Fedora LXQt, która zapewnia lekkie środowisko graficzne.

Fedora Linux 38 wprowadza kilka nowych Spinów — wariantów prezentujących różne środowiska graficzne. Popularne środowisko Budgie Desktop, po raz pierwszy spakowane dla Fedory w F37, ma teraz swój własny Spin.

Dla fanów kafelkowych menedżerów okien dostępny jest teraz menedżer okien Sway w wersji Spin oraz w wersji rpm-ostree, którą nazywamy „Sericea”. Sway wykorzystuje nowoczesny protokół Wayland i ma być bezpośrednim zamiennikiem menedżera okien i3.

Jeśli chcesz używać Fedory Linux na swoim urządzeniu mobilnym, F38 wprowadza obraz Phosh. Phosh to powłoka Waylanda dla urządzeń mobilnych oparta na Gnome. Jest to wczesna próba Mobility SIG.

Domyślnym jądrem Fedora 38 jest Linux z linii 6.2, zaktualizowano również kluczowe pakiety języków programowania i bibliotek systemowych, w tym gcc 13, Golang 1.20, LLVM 16, Ruby 3.2, TeXLive2022, PHP 8.2 i wiele innych.

Źródło: fedoramagazine.org/announcing-fedora-38/

Obrazy systemu Fedora dla maszyn x86_64 oraz aarch64 można pobrać z naszego portalu

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.